Penoksal Enjeksiyonluk Süspansiyon

Penoksal, Vilsan firmasının üretmiş olduğu antibiyotikler sınıfına giren bir ilaçtır. Sığır, at, koyun, keçi ve köpeklerde kullanılabilir. Enjektabl olarak kullanılan bir ilaçtır ve kas içi yolla uygulanır. Penisiline duyarlı mikroorganizmaların oluşturduğu enfeksiyonlarda kullanılabilir. Et ve süt üzerinde uzun süre kalıntı bıraktığından bu tarz hayvanlarda kullanımına dikkat edilmelidir. Penoksal ilacının prospektüs bilgileri aşağıda yer almaktadır. Bu ilacın ve tüm ilaçların veteriner hekim tavsiyesi ile kullanılması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz.

VetBilgi İlaç Kimliği
İlaç Adı: Penoksal
Farmasötik Şekli: Süspansiyon
İlaç Grubu: Antibiyotikler
Üretici Firma: Vilsan

Prospektüs Bilgileri

BİLEŞİMİ
1 ml’de, 200.000 IU Prokain penisilin G, 250 mg Dihidrostreptomisin sülfat içerir.

ENDİKASYONLAR
Sığır, at, koyun ve köpeklerde penisiline ve streptomisine duyarlı bakteriler tarafından meydana getirilen; yumuşak doku, sindirim, solunum ile üriner sistem enfeksiyonlarında ve sekonder bakteriyel enfeksiyonlara karşı kullanılır.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU
Pratik doz: 1 ml/20 kg canlı ağırlık/gün dozunda kas içi yolla uygulanır. Tedaviye 3-4 gün süre ile devam edilmelidir.

GIDALARDA İLAÇ KALINTI UYARILARI
İlaç Kalıntı Arınma Süresi (i.k.a.s.): Tedavi süresince ve son ilaç uygulamasından sonra eti için yetiştirilen sığır ve koyunlar 60 gün geçmeden kesime gönderilmemelidir. Tedavi süresince ve son ilaç uygulamasından sonra 15 gün (30 sağım) süreyle elde edilen süt tüketime sunulmamalıdır. Sütteki ilaç kalıntı arınma süresinin uzun olması nedeniyle insan tüketimi için süt elde edilen koyun ve ineklere uygulanması tavsiye edilmez.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ
50, 100 ve 250 ml’lik kahverengi flakonlarda, karton kutuda takdim edilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu