Kedi Ödül Maması Nasıl Kullanılır?

Kedilerin beslenme ihtiyaçlarının önemli ve büyük bir kısmını kedi mamaları oluşturmaktadır. Kediler doğaları gereği itaat etmeyi sevmeyen canlılar olsa da eğitilme kapasiteleri oldukça yüksektir. Bazı zamanlarda eğitimleri için de belirli bir miktarda kedi ödül mamaları kullanılmaktadır. Birçok hayvanda olduğu gibi kedilerde de eğitim için en etkili yöntemlerden biri ödüllendirme yöntemidir. Ek besin olarak da verilebilen ve faydalı olan kedi ödül mamalarının birçok çeşidi mevcuttur. Kedi ödül maması çeşitleri arasında kedi ödül çubuğu, kedi bisküvisi, kedi ödül macunu ve içi dolgulu ve dolgusuz tablet gibi ürün alternatifleri bulunur.

Eğitimleri biraz zahmetli olan kediler için istenilen bir davranışı kazandırmak adına ödül mamaları kullanmakta eğitimi oldukça kolaylaştıracaktır. Kediler eğitim süreleri boyunca bazı asi davranışlarda bulunabilirler. Kediniz bu şekilde asi davranışlar sergilese bile asla şiddete başvurmamanız gerekmektedir. Sevgiyle ve hoşgörüyle yaklaşarak yumuşak sözcükler ile beraber ödül maması vermek eğitimi konusunda oldukça yaralı olacaktır. Kedi ödül mamaları kedilerin sevebileceği şekilde çok lezzetli atıştırmalıklardır. Aynı zamanda zengin içeriklere sahip olup, kedilerin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri içerirler. Böylece kedi ödül mamaları sayesinde kedilerin sindirim sistemleri desteklenir, metabolizmaları güçlenir ve çok daha sağlıklı bir yaşam sürebilirler.

Kedi Ödül Mamaları Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Kedi ödül mamaları lezzetli ve sağlıklı içeriklere sahip olsa da çok aşırı tüketimlerden uzak durulmalıdır. Kediler ödül mamalarına karşı çok istekli olabilirler bu isteklerini abartarak kuru mamalarını tüketmeyi bırakacak noktalaya bile varabilir. Bu doğrultuda uzmanların tavsiye ettiği ödül maması kullanımı günde 2 ya da 3 defa olmalıdır. Ayrıca ödül mamaları paketleri üzerinde de ne kadar kullanılması gerektiği konusu belirtilmiştir. Yani kediler ödül maması konusunda ne kadar ısrarcı olurlarsa olsunlar fazla miktarda kedi ödül maması vermekten kaçınılmalıdır. Aksi bir şekilde davranılırsa kedi yalvardığı için ödüllendirilmiş olur ve bu davranışı sürekli olarak tekrar edebilirler.

Bunların yanı sıra fazla kilolu kedilere ödül maması verilirken çok daha kontrollü ve dikkatli olunması gerekir. Kediler için özel olarak üretilen hem sağlıklı hem de lezzetli kedi ödül mamaları çeşitleri Juen Pet Market’te birçok seçenekle mevcuttur. En iyi kedi ödül maması çeşitleri arasından kediniz için en uygun olan çeşidi avantajlı fiyatlar ile online pet shop sitesi Juen Pet Market’ten satın alabilirsiniz.

Kedilere Ödül Maması Verilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi ödül mamaları normal günlük hayatta kullanılan mamalara göre farklı içeriklere sahiptir. Bu sebepten dolayı kedilere ödül maması verilirken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bunlardan ilki ve en önemlisi ödül mamalarının ne kadar verildiğidir. Ödül maması paketlerinin üzerinde günlük olarak ne kadar verilmesi gerektiği yazmaktadır. Şayet paketin üzerinde ne kadar verilmesi gerektiği yazmıyorsa günlük besin ihtiyacı ile ödül maması eklenince kedinin alacağı kalori hesaplanarak ödül maması verilebilir.

Yine dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise kedinin ödül mamasını düzenli olarak tüketirse bir anda fazla kilo alımı yaşayabilir. Bu durum ise kedinizin sağlığını olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Aynı zamanda bu mamalar düzenli olarak verildiği zaman eğitimi de aksayabilir. Bu yüzden de kediye bir şey öğretmek zorlaşabilir. Kedinize ödül maması verirken onunla oyun oynar ya da bazı fiziksel aktivitelerde bulunursanız motor fonksiyonları ve beyin gelişimi için faydalı olur. Bu da tabi ki kedinizin daha sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlar. Kilosu fazla olan bir kediye verilmesi gereken ödül maması çok daha az olmalıdır. Her kedi aynı fonksiyonlara sahip olmadığı için ödül maması verirken kedinizin yaşı, kilosu ve sağlığına göre ödül maması vermeniz gerekir. Ayrıca uzman bir veteriner hekime danışmak da hem sizin hem de kediniz için önemli bir konudur.

Kedi Ödül Maması Çeşitleri Nelerdir?

Kediler genel olarak engel tanımaz ve başına buyruk hayvanlar olarak bilinmektedir. Fakat yapılan araştırmalar sonucunda eğitilebilir canlılar olduğu sonucuna varılmıştır. Kedilere verilen eğitim sürecinde olumlu davranışlar sergilediği zaman onu ödül mamaları ile ödüllendirebilirsiniz. Böylece kedi de yaptığı davranışın olumlu bir davranış olduğunu kavrayacaktır. Bir kedi içi en sağlıklı olan kedi ödülü kedinin sevdiği malzemeleri dengeli şekilde içeren ödül mamasıdır. Böylece kedi ödül mamasını çok severek yiyecektir. Kedi ödül mamaları sağlıklı içeriklere sahip olan ürünlerdir. Böylece kedinin diş sağlığını destekler nitelikte ve vitaminler içerdiği için kedinin gelişimine de yardımcı olur.

Kedi ödül mamaları çeşitleri arasında tahılsız ödül maması, sıvı kedi ödül maması ve kedi ödül çubukları çeşitleri bulunur. Kediler üç aylık olduğundan itibaren ödül maması verilebilmektedir. Her yaşa uygun olarak üretilen kedi ödül mamalarından seçilmesi gerekir. Juen Pet Market‘te hem her yaşa uygun hem de birçok markanın üretmiş olduğu çeşitli kedi ödül mamaları arasından kedinize en uygun olanını seçebilir, uygun fiyatlarla güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu