Pomeranian Köpeği Hakkında Bilgi

Pomeranian; oldukça sevimli, küçük köpek ırklarından birisidir. Sivri bir buruna ve dik kulaklara sahiptir. Tüylü bir köpek ırkıdır. Oyuncak bir köpeğe benzeyen bir yüzü vardır. Gözleri koyu renkli, parlak ve badem şeklinde gözleri vardır. Burunları siyah yada köpeğin normal rengi ile aynıdır. Kuyruğu öne doğru kıvrılmış şekildedir. Pomeranian köpeğinin boynunda yele vardır. Kürkü tek renkte olur. Kahverengi, kızıl, turuncu ve beyaz en çok gördüğümüz renkleridir. Bazıları çift renge de sahip olabilmektedir. Sosyal medyada oldukça popüler olan “Boo” isimli köpeğin ırkı budur.

Pomeranian sahibine karşı oldukça sadık bir köpektir. Apartmanda beslenmeye uygun ırklardan birisidir. Cesur ve inatçı bir köpek ırkıdır. Bekçilik özellikleri oldukça iyidir. Yetiştirilme tarzına bağlı olarak diğer köpeklere karşı sakin veya saldırgan olabilir. Yine yabancı insanlara karşı havlama eğiliminde olan bir köpek ırkıdır. Ev içinde bakılabilmekle beraber; sıcağa karşı biraz duyarlıdır. Sıcak havalarda serin yerlerde tutulmasında fayda vardır.

Tüyleri uzun ve sık olduğundan dolayı; sık sık fırçalanmalıdır.

Bu köpeklerin kökeni spitz ırkına dayanmaktadır. O köpeklere göre şu an çok daha küçüktür. Ortalama ağırlıkları 1-3 kg kadardır. Boy olarak ise; 18 ile 30 cm arasındadır.

Pomeranian satış fiyatlarına bakacak olursak; biraz yüksek fiyatlar karşımıza çıkıyor. 2018 yılı için araştırmalarımıza göre fiyatlar 5000-30000 TL arasında değişiyor.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba, pomeranian köpeklerim var. Biri erkek biri dişi, dişi 2 yaşında, erkek ise 3 yaşında. Hiç çiftleşme gerçekleşmedi. Düşünüyorum ama veteriner dişisi için sıkıntı olabileceğini söyledi. Bir buçuk iki kilo arasında olduğu için kaldıramaz diyorlar. O yüzden yaptırmadım ama bu sefer yaptırmayı düşünüyorum. Birisi yardım edebilir mi? Ne yapmalıyım? Dişi iki yaşında doğurabilir mi sizce? Alakası var mı? İkisini de yavruyken aldım.

  2. Pomeranianların doğurması tavsiye edilmez doğum sırasında ya da gebeliğin sonlarına doğru kendi köpeğinizi kaybedebilirsiniz. Ayrıca gelişimleri normal olsaydı zaten çiftleşme gerçekleşirdi. Köpeklerin kızgınlığının 9-12 günler arası en bereketli gündür. Ama 21. güne kadar da devam edebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu