British Shorthair Özellikleri ve Bakımı

British Shorthair, en sık beslenen kedi ırklarından birisidir. British Shorthair kediler uysal ve sevecen bir kedi türü olarak bilinirler. Sahiplerine karşı son derece sadık olan British Shorthair kedileri bu bakımdan tam bir evcil hayvan kategorisine alabiliriz. Genel olarak bakımının kolay olması ve insanlar ile ilişkisinin iyi olması bu ırkın tercih sebepleri arasında öncelikli olarak yer almaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi kısa tüylü kedi ırkları arasında yer almaktadır. Bu nedenle tüy bakının yapılması daha kolaydır. Aynı zamanda tüy dökülme sorunu uzun tüylü ırklar ile karşılaştıracak olursak daha az görülmektedir.

British Shorthair Özellikleri

Bu ırkın genel olarak özelliklerinden bahsedecek olursak Büyük Britanya kökenli bir kedi ırkıdır. Bu ırkın kökeninin Roma döneminde Britanya Adaları’na getirilmiş olan roma kedilerine dayandığı düşünülmektedir. Roma kedilerinin bölgede bulunan yerel kediler ile çiftleşmesi sonucunda ortaya çıktığı genel olarak belirtilmektedir. Bu ırk ilk olarak 1871 yılında Londra’da Crystal Palace’da ayrı bir ırk olarak gösterime çıkmıştır.

British Shorthair Fiziksel Özellikleri

Fiziği güçlü bir ırktır. Boyut olarak orta boy kedi ırkları arasında yer alır. Güçlü kemiklere, geniş bir göğüse ve kısa bacaklara sahiptir. Deri üzerindeki tüyler bir postu andıracak şekilde ve yapıdadır. Bu nedenle bir pelüş oyuncağa benzetilebilir. Kısa bir buruna ve normale göre daha kabarık duran bir yanağa sahiptir. Yuvarlak kafa yapısı vardır. Gözleri büyük ve yuvarlak şekildedir. Göz rengi tüy rengine göre değişiklik göstermektedir. Düz renkli olanlarda bal rengi, noktalı olanlarda mavi renk ve gümüş renklilerde ile genellikle yeşil olmaktadır. Kulakları küçük ve yuvarlak uçlara sahiptir. Yine kuyruğu da yuvarlak uçlu ve kısadır. Dişiler genellikle 4-5 kilogram, erkekler ise 5-7 kilogram ağırlığa sahiptir.

Çeşitli tüy rengine sahip olarak karşımıza çıkabilmektedir. Genellikle “British Blue” renge sahip olanları görmekteyiz. Bunun yanında beyaz, siyah, çikolata, krem, tarçın, açık kahverengi ve lila gibi renklere sahip olabilmektedir. Bu renklerin desenlileri ile de karşımıza çıkabilmektedir. Göz rengi ise genellikle bal rengi, mavi ve yeşildir.

British Shorthair Karakter Özellikleri

Karakter özelliklerine bakacak olursak insanlar ile ilişkileri gayet iyi olan, sevecen ve arkadaş canlısı bir kedi ırkıdır. İlgi isteyen bir kedidir ve sahiplerinin kendisi ile ilgilenmesi için oldukça farklı karakter yapısına bürünebilir ve hareketler yapabilir. Erkek olanlar insanlar ile çok kolay ve rahat iletişim kurabilir. Herhangi birisinden gelen ilgiyi gayet hoş bir şekilde karşılar. Dişi olanlar ile erkeklere göre biraz daha mesafelidir.

Çok fazla aktif bir kedi olduğunu söyleyemeyiz. Sahiplerinin kucaklarında oturmayı severler ama bunun zamanının ve süresinin kararını genellikle kendileri verirler. Ağırbaşlı bir kedi ırkıdır ve genellikle sessizdir. Evde tek kaldıklarında kendi kendine oyunlar oynayabilir. Evde tek kalmaktan çok fazla şikayetçi olmazlar. Bu nedenle tercih sebebi olan ırklar arasında yer almaktadır.

British Shorthair Bakımı

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bakımı çok zor bir ırk değildir. Evde bakımı kolay olan ve genel olarak çok fazla ihtiyacı olmayan bir kedi ırkıdır. Zaten bildiğiniz gibi kediler temizlik ve bakımlarının büyük bir kısmını kendi kendilerine yaparlar. Bu ırk bu anlamda başarılı bir ırktır. Tüy bakımlarını büyük bir oranda kendileri yapmaktadır.

İlk olarak genel bakımdan bahsetmek gerekirse sizin bir kedi sahibi olarak yapmanız gereken en önemli şeyler arasında rutin parazit uygulamaları ve aşıları takip ederek kedinize uygun zamanlarda bu uygulamaları yaptırmak gelmektedir. Kedinizin ve kendi sağlığınız için bunlar oldukça önemlidir. Bunun yanında herhangi bir sağlık problemi veya anormallik gördüğünüzde yine veteriner hekime göstermek gerekmektedir.

Tüy bakımı ile ilgili olarak British Shorthair oldukça avantajlı bir ırktır. Kısa tüylü bir ırk olduğu için tüy bakımı oldukça kolaydır. Zaten tüy dökülme oranı azdır ama bu oranı daha da aza indirmek ve genel tüy bakımını tamamlamak için taramanız yeterli olacaktır. En azından 2-3 günde bir olacak şekilde tüylerini taramanız gerekmektedir.

Dikkat etmeniz gereken hususlardan bir diğeri ise ağız ve diş bakımıdır. Sağlık açısından ve kötü ağız kokusunun önlenmesi için bu oldukça önemlidir. Aslında kuru mama ile beslenen kedilerde çok fazla sorun görülmemektedir. Fakat ev yemekleri ve yaş mama ile beslenen kedilerde ağız ve dişler ile ilgili problemler ortaya çıkabilmektedir. Yapmanız gereken sürekli olarak mama ve su kaplarını temiz tutmak ve veteriner hekime gittiğinizde ağız kontrolünü yapmasını istemenizdir. Ayrıca çok sık olmasa da ara ara kedinizin dişlerini fırçalayabilirsiniz.

Bunun yanında çok sık olmasa da kedinizi ara ara yıkayabilirsiniz. Ayrıca uygun bir solüsyon veya ıslak bir pamuk ile ağız çevresi, burun çevresi ve kulaklarını ara ara temizleyebilirsiniz.

Tırnakları uzadığında tırnaklarını kesmek gerekebilir. Bu konu hakkında bilgi almak için “Kedilerde Tırnak Bakımı ve Kesimi” konumuza göz gezdirebilirsiniz. Tırnak kesimini eğer tecrübeli iseniz siz yapabilirsiniz ya da bir veteriner hekimden yardım alabilirsiniz.

Kedi bakımı ile ilgili olarak yapılacak çok fazla şey vardır ama bunların hepsi detay ve bilgi gerektirir. Bir kedi sahibi olarak yapmanız gereken en önemli husus rutin bakımlarını uygulamanız ve herhangi bir anormallik gördüğünüzde veteriner hekime başvurmanızdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu