Terrier Köpeğimde Göz Problemi

Soruyu Soran: Ezgi

Soru: 18 aylık terrier tazı kırması köpeğimin sağ gözünde ara ara kızarıklık oluyor ve iki gün önce göz pınarının orada belirgin bir perde gibi bir görüntü oldu. Göz pınarındaki deri yükselmiş gibiydi, ertesi gün o geçti. Ama bu durum beni korkuttu başka bir sorun olabilir mi? Neyden kaynaklı olabilir? Muayene tedavi süreci nasıl olur? En önemlisi de üniversite öğrencisiyim bunun maliyeti tahminen ne kadar olur? Yani ne kadarla veterinere gitmeliyim ve en uygun nerede yaptırabilirim?

Cevap: Öncelikli olarak merhaba, bahsettiğiniz sorunun birçok nedeni olabilir. Bu tarz bir hastayı görmeden ve detaylı bir göz muayenesi yapmadan birşey söylemek zordur. Bu tarz bir durum bir alerjiden kaynaklı, enfeksiyondan kaynaklı, sinirsel bir problemden veya çok farklı nedenlerden kaynaklı olabilir. Yine perde dediğiniz şey 3. göz kapağı ile alakalı bir sorun olduğunun göstergesi de oluyor. Fakat dediğimiz gibi bir veteriner hekim tarafından muayene edilmesi şarttır diyebiliriz. Göz problemleri genellikle ihmal ediliyor ve sonrasında tedavisi daha zor oluyor. En kısa sürede bir muayene ettirmenizde fayda vardır.

Diğer noktaya gelecek olursak yapılan muayene, tanı uygulamaları ve tedaviye göre fiyatlarda çok farklılıklar olabilir. Bu nedenle fiyat konusunda net birşey söylemek doğru olmaz. Aynı zamanda bulunduğunuz ildeki “Veteriner Hekimler Odası” tarafından belirlenmiş olan asgari ücret tarifesi de önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu