Köpeklerde Agresyon (Saldırganlık) Tipleri ve Nedenleri

Köpeklerde agresyonun nedenlerine geçmeden önce; agresyon hakkında kısaca bilgi verelim, agresyonun tanımını yapalım… Agresyon; başka bir hayvana karşı ya da insana karşı gelişen, gözdağı veya zarar verme amaçlı yapılan; hırlama, vücudu sert bir hale getirme ile başlayan, vahşice havlama ve ısırma girişimleri ile devam eden bir atak tipidir.

Agresyonun çeşitli tipleri vardır. Bu tipleri başlıklar halince verdiğimizde agresyonun en önemli nedenlerini de öğrenmiş olacaksınız. Bunlar; bölge koruma agresyonu, korku ile gelişen agresyon, liderlik agresyonu, maternal agresyon, ağrıya karşı gelişen agresyon ve avcılık agresyonudur. Şimdi bunlardan kısa kısa behselim…

Bölge koruma agresyonu; birçok hayvan türünde olduğu gibi köpeklerde de belli bir alanı sahiplenme iç güdüsü vardır. Köpekler kendilerine ait olan bu bölgelere diğer hayvanların ve yabancıların yaklaşmasını istemezler. Bu agresyon tipi eve gelen yabancılara karşı olabileceği gibi, aile bireylerine karşıda gelişebilir. Bu agresyon savunma şeklinde kendisini gösterir.

Korku ile gelişen agresyon; tipinde köpek eğer, bir insandan ya da hayvandan korkarsa agresyon davranışları gösterebilir. Korku sonucunda gelişen agresyon tipidir.

Liderlik agresyonu; dominant agresyon olarak da bilinir. Köpekler aslında çok sayıda bireyin içerisinde bulunduğu sürüler halinde yaşayan hayvanlardır. Bu nedenle toplu halde yaşama iç güdüsüne sahiptirler. Bu davranışı beraber yaşadığı diğer hayvanlara ve aile bireylerine karşı gösterebilirler. Özellikle çocuklara karşı bu tip agresyon davranışları gelişebilir.

Maternal agresyon; annelik iç güdüsüne bağlı olarak gelişen agresyon tipidir. Dişi köpeğin yavrularını korumak amacıyla çevresindeki insanlara ve hayvanlara karşı gösterdiği reaksiyondur.

Ağrıya karşı gelişen agresyon; köpekler herhangi bir nedenle ağrı duyuyorlarsa bu ağrı nedeniyle çevresindeki diğer hayvanlara ve insanlara agresyon davranışları gösterebilirler. Özellikle dokunma vs. gibi ağrıyı artıran durumlarda agresyon gelişebilir.

Avcılık agresyonu; avlanma iç güdüsünden dolayı ortaya çıkan bir agresyon tipidir. Özellikle kendisinden kaçanlara ve hareketli objelere karşı bu agresyonu gösterirler.

Köpeklerde agresyonun nedenlerini başlıca bu şekilde sıralayabiliriz. Ciddi bir problem olan agresyon çok daha ciddi bir hale gelmeden; mutlaka bir veteriner hekim gözetiminde kontrol altına alınmaya çalışılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu