2018 Veteriner Hekim Ücret Tarifesi2018 Veteriner Hekim Ücret Tarifesi

Her yıl o ilde bulunan Veteriner Hekimler Odası tarafından asgari ücret tarifesi yayınlanmaktadır. O il sınırları içerisinde bulunan veteriner muayenehaneleri, klinikleri, poliklinikleri ve hayvan hastaneleri bu ücret tarifesine uymak zorundadır. Veteriner hekimler odasının belirlemiş olduğu tarife; asgari ücret tarifesidir. Yani hayvan sağlığı alanında hizmet veren muayenehane, klinik, poliklinik ve hastaneler en az bu ücretleri almak zorundadır. Bu ücretlerin üst sınırları ile ilgili ise bir kısıtlama bulunmamaktadır.

2018 yılı için Veteriner Hekimler Odaları’ndan asgari ücret tarifeleri gelmeye başladı. Pet alanında en çok kliniğin bulunduğu ve pet hayvanlarının en yoğun olduğu İstanbul’a ait asgari ücret tarifesini sizler ile paylaşacağız. Diğer illerde fiyatlar küçük farklılıklar gösterebilmektedir.

2018 yılı içerisinde pet hayvanlarının muayenesi, aşıları, iç ve dış parazit uygulamaları ve diğer birçok uygulamalarına ait fiyat listesi aşağıda yer almaktadır. Listede yer almayan uygulamalar ile ilgili olarak ise sizler yorum bölümünden bilgi talep edebilirsiniz.

2018 Yılı Veteriner Hekim Ücret Tarifesi

Muayeneler

Kedi Genel Muayene: 100 TL
Köpek Genel Muayene: 100 TL
Kedi Kontrol Muayenesi: 50 TL
Köpek Kontrol Muayenesi: 50 TL
Kedi Acil Durum Muayenesi: 120 TL
Köpek Acil Durum Muayenesi: 120 TL
Kafes Kuşları Muayene: 50 TL
Sürüngen Muayene: 70 TL
Kemirgen Muayene: 50 TL

Aşı ve Antiparaziter Uygulamalar

Kedi Kuduz Aşısı: 65 TL
Kedi Karma Aşı: 75 TL
Kedi Lösemi Aşısı: 75 TL
Kedi FIV Aşısı: 95 TL
Kedi İç Parazit Uygulaması (Oral): 35 TL
Kedi İç Parazit Uygulaması (Enjetabl): 50 TL
Kedi Dış Parazit Uygulaması: 25 TL
Köpek Kuduz Aşısı: 65 TL
Köpek Karma Aşı: 75 TL
Köpek Corona Aşısı: 75 TL
Köpek B.Bronchiseptica Aşısı: 75 TL
Köpek Lyme Aşısı: 95 TL
Köpek İç Parazit Uygulaması (Oral): 35 TL
Köpek İç Parazit Uygulaması (Enjetabl): 50-90 TL
Köpek Dış Parazit Uygulaması: 35 TL

Enjeksiyonlar

Subkutan Enjeksiyon: 35 TL
İntramuskuler Enjeksiyon: 35 TL
İntravenöz Enjeksiyon: 45 TL
Subkonjuktival Enjeksiyon: 50 TL
İntraartiküler Enjeksiyon: 120 TL

Muayene Sonrası Klinik İşlemler

Anal Keselerin Temizlenmesi: 55 TL
Anal Keselerin Temizlenmesi (Lavaj): 120 TL
Korneal Fluoresin Uygulaması: 45 TL
Shirmer Gözyaşı Testi: 45 TL
Karın İçindeki Sıvı Drenajı: 95 TL
Dişi İdrar Yolu Sondası: 85 TL
Erkek İdrar Yolu Sondası: 60 TL
Basit Yara Temizleme: 55 TL
Komplike Yara Temizleme: 145 TL
Pansuman: 50 TL
Kulak Temizleme ve Yıkama: 85 TL
Lavman: 85-130 TL
Hospitalizasyon: 45-60 TL
Gastrik Lavaj: 145 TL
Mide Sondası: 60 TL
Mikroçip Uygulaması: 85 TL
Tırnak Kesme: 40 TL
Ayaktan Yabancı Cisim Çıkarma: 85-255 TL
Burundan Yabancı Cisim Çıkarma: 100-265 TL
Kan Transfüzyonu: 330 TL
Subkutan Sıvı Tedavisi: 35 TL
Anjiokat Uygulama: 35-40 TL

Laboratuvar

Kan Alımı: 45 TL
Kan Glukoz Testi: 35 TL
Kan Serum Biyokimyasal Testi: 40 TL
Kan Sayımı: 85 TL
Eritrosit Sayımı: 50 TL
Lökosit Sayımı: 50 TL
Hematokrit: 45 TL
Total Protein: 40 TL
Trombosit: 40 TL
Formül Lökosit: 50 TL
Dışkı Muayenesi: 60 TL
Dermotofit Testi: 110 TL
Sitolojik Muayene: 50 TL
Deri Kazıntısı Testi: 70 TL
İdrar Muayenesi: 95 TL

Radyografi

Dijital Röntgen: 120 TL
Röntgen: 60-100 TL
MR: 600 TL
Tomografi: 420 TL
Ultrason Muayenesi: 195-350 TL

Cerrahi Uygulamalar

Gaz Anestezi: 120-180 TL
Enjektabl Anestezi: 95-130 TL
Lokal Anestezi: 55 TL
Sedasyon: 95-120 TL
Erkek Kedi Kısırlaştırma: 300 TL
Erkek Köpek Kısırlaştırma: 375-535 TL
Dişi Kedi Kısırlaştırma: 500 TL
Dişi Köpek Kısırlaştırma: 725-1100 TL
Kedi Sezaryan: 660 TL
Köpek Sezaryan: 880-1200 TLZİYARETÇİ YORUMLARI - 26 YORUM
 1. Sebiha Taş dedi ki:

  Benim terrier köpeğim var. Göz yaşı bezleri dışarı çıktı. Onun için ameliyat olması gerekiyormuş. Bunun fiyatını öğrenebilir miyim?

 2. Caner dedi ki:

  Maşallah, sözde veteriner hayvan dostu, hayvan sever bu fiyatlar ne böyle? Bu memlekette hayvanlar neden ölüyor, neden sahipsiz kalıyor belli oluyor. Biraz insaf hayvan beslemek zengin işi olmamalı…

  1. Cihan dedi ki:

   5 sene tıp fakültesi öğrencisi gibi ders gördükten sonra hak ediyorlar, adamlar da ekmek parasının peşinde. Sanki insan doktorları insanları çok sevdiği için mi doktor oluyor?

   1. Meltem dedi ki:

    Veterinerin hakedişini konuşmuyoruz tabi ki emeğinin karşılığını bulmalı. Öğretmende, hemşirede, mühendiste 4 yıl okuyor; hak ettiğini buluyor mu bilmem. Söz konusu hayvan beslemek zengin işi olmamalı demişler, kesinlikle bu bir lüks değil çünkü; hayvanlarla yetişen çocukların ruh sağlığı bir tık daha güçlü, daha mutlular her eve bir hayvan diyemiyoruz. Bir veterinere maaşımın tümünü bırakmam gerekiyor. Enfeksiyon sebepli 15 günlük tedavi için nasıl baksın herkes… Ya körü körüne veterinersiz bakar bakan yada zengindir dişine dokunmaz.

    İnsanların doktoruna nasıl devlet katkı sağlıyorsa buda öyle olmalı esasında… Büyükbaş, küçükbaş, pet, sokak canlısı düşününce bunlarla iç içe yaşıyoruz. Devlet bunu sağlamalı her ile bir hayvan hastanesi şart! Sağlık ücretsiz olmalı biz dönemin en pahalı sağlık hizmetini kullanıyoruz. En azından hayvanlarımız içinde devletin hastaneleri olmalı. Rahatça, düşünmeden gidip muayenesini, aşısını cüzi miktarlarla karşılayabilmeliyiz.

   2. Fatih Mehmet dedi ki:

    Doktorlarla mukayese olmaz, ha onların da çok paragöz, kasap olduğu bir gerçek ama veteriner işi başka. Veteriner dükkanına gir bak, pire tozundan, kedi kumuna, şampuandan, kil temizleyicisine aklına ne gelirse satışta. Ekmek dediğinde kardeşim mesela erkek kedi kısırlaştırma 300 TL yahu 5 dakika sürmüyor niye diyorsun dikiş ipliği çok pahalı diyorlar. Duyanda kedi başına 1 metre harcadı sanır bu kadar olmaz. Rakamlar çok yüksek, bir dişi kopek kısırlaştırma 750-1000 TL ondan sonra sokaklar niye köpek dolu deniyor. Belediye veterineri işe karışınca veterinerler itiraz ediyor, vay bizim ekmek paramız (ne çok ekmek yiyor bu adamlar) ne olacak diye. Veterinerlerin çoğu tüccar ve terzi olmuş, dükkanlar uygun değil, ufak, pis, kokuyor, birde alt katta, yıkama, ameliyathane, otel hizmeti vs. bu mudur hayvanlara sağlık hizmeti? Pet shop, veteriner bir arada, dükkanın yarısı mama deposu, denetimsiz bir sürü mama nedir ne değildir belli değil, marka mamalar ise el yakan cinsten. Çoğu veteriner yeni gelişmelerden habersiz kesip biçiyor, bilgilerini yenilemiyor. 3 gün bir kongreye katılıyor hemen tabela duvara sanki o konunun uzmanı oldu. Sıkı bir denetim olsa çoğu kapanır, meslekten men edilir. Birde arka bahçeye üstü kapalı bir yer 6 tanede kulübe al sana köpek oteli. Sinek ve bok içinde, sağlıklı köpek hasta olur. 5 değil 15 senede okusan kendi mesleğine, hastaya saygı duymayan insanlardan Tanrı; hayvanları da bizi de korusun! Tavsiyem internette hayvanın sağlığı ve tedavisi konusunda biraz bilgi sahibi olmadan veterinere gitmeyin, bilinçli olun.

 3. Hüseyin dedi ki:

  Hayvan doktoru ile insan doktoru bir değil ve 5 sene parası için değil, hayvanları sevdikleri için okuyorlar.

 4. Fatma Şahin dedi ki:

  Biz de yeni bir sokak kedisi sahiplenmiştik, bir veterinerin yanlış bilgilendirmesi ve uygulamaları nedeniyle oğlumuz ağırlaşınca gece çaresiz bir şekilde Arlen Veteriner Kliniği’nin kapısını çaldık. Ollie’mize serum taktılar o gece orada kaldı, zor da olsa kurtarma çabası gösterdiler. Ancak oğlumuz melek oldu. Bu süreçte bizden para almadılar. Buradaki iki genç içleri sevgi dolu gençler, bizi ikinci deneyimimize yüreklendirdi. Şimdi Feliks’imizin tüm rutinlerini gönül rahatlığı ile onların takibinde. İyi ki onlarla tanıştık, tüm veterinerleri genelleme yapmayın. Teşekkürler.

  1. Tuğçe dedi ki:

   Ya evet benim ve diğer insanların hayvanları tedavi ettirmek için dünyaları ödemesinden belli. Dışarıda bir sürü hayvan var tedavi edilmeyi bekleyen al iki hayvan götür bakalım veterinere kaç para ödüyorsun. İki sokaktan bulduğum hasta öksüz yavru için toplamda 600 lira ödedim. Herkesin bütçesi farklı hadi ben yapabildim. Ya diğer insanlar ne olacak. Bir hastane şart daha makul fiyatlarla çalışacak ve daha çok cana ulaşacak. Severek okumuşlardır belki ama çoğunun nihai sonuçta iyi niyetli olduğunu düşünmüyorum. İnanılmaz derecede pahalılar. Bir cana değmez mi değer tabi ama karşılayabilene ki oda bir yere kadar yetişir o kadar can var el bekleyen…

   1. Zahide dedi ki:

    Tuğçe Hanım, düşüncelerinize aynen katılıyorum. Bende yaşadığım bölgede yıllardır sokak canlarını gönüllü olarak beslemekteyim. Üstüne üstlük kış aylarında sahil yollarında aç kalan canlar için hafta sonları yollara düşüyorum onları elimden geldiğince besleyebilmek için. Tek başıma. Hiçbir destek olmaksızın. 3 tane kör kedi var. Sokaklardan alınıp evdeler. En son 6 temmuz gecesi caddede araba çarpmış bir yavru kediyi aldım. Yol ortasından. Almasan bir başka araç gelip ezecekti. Fakat o yavrucak nefes almaktaydı, ölmemiş, aldım. Gecenin bir vakti 7/24 bir veterinere gittim. Kapısından içeri girip çıkmam daha o gece 300 TL’ye mal oldu. Ertesi gün sokak canlarına indirim yapan bir başka veteriner buldum. 10 gün tedaviye gidip-geldim. Yıllık iznimi yollarda geçirdim. Bir cana yardım için. Halen uğraşıyorum ve şuana kadar 750 TL masrafım oldu. Hadi buna ödeyebildim. Başka diğer masrafları kısarak. Fakat nereye kadar? Çok yalnızız ve sokak canları çok zor durumda.

 5. Burak K. dedi ki:

  8 yıllık dişi köpek sahibiyim sırf şu veteriner fiyatları yüzünden bir veteriner kadar bilgiye sahip oldum. Bu kadar acımasız nasıl olunabiliyor. İlkokuldan beri kendi harçlığımla köpek büyütmeye çalışıyorum. Yeri geliyor doktora götürmem gerek artık diyorum ve bütün haftamın yemek harçlığını bir muayene veriyorum kaldı ki çoğunun pek bir şeyden anladığı da yok. Benim gözüm kesiyor anlayabiliyorum ayağına diken batmış üstüne basamıyor ama veteriner 50 TL almak için kas gevşetici vuruyor köpeğe.

 6. Okan dedi ki:

  Yavru terrier cinsi köpek aldım eve geleli 1 hafta anca oldu. Köpek şu an diş çıkarıyor ama çok fazla halsiz, yemek yemiyor ve kusuyor. Dışkısında kana rastlamadım ve dışkısı da zaten tam ishal gibi değil ama cıvık. Ne yapabilirim? Veterinere gidecek param yok, öğrenciyim lütfen bilenler yardım edebilir mi? O yerde hareketsizce yattıkça benim içim acıyor.

  1. Onur dedi ki:

   Her türlü marketten bulabileceğiniz uygun fiyatlı yaş mama ile 20-25 gün arası beslenmesini gerçekleştirin. Eczanelerden yaptırabileceğiniz gliserin iode adı verilen çözeltiden satın alıp günde 2 kez dişlerine damlalıkla sıkın. Geçene kadar devam edin herhangi bir zararı olmaz, her hangi bir ağız kokusu duyduğunuzda diş dökme döneminde ağız içi yaralanma ve iltihaplarda kullanabilirsiniz.

  2. Nurgül dedi ki:

   Ablacığım kedilerime uyguladığım tarifi vereyim. İshal olduklarında patatesleri dilimleyip tencereye koyuyorum, pirinç de ekliyorum. Daha iştahla yemesi için yağsız tavuk göğsü koyuyorum. Hiçbir şekilde bu karışıma yağ ve tuz koymayacaksın. Bunları kaynat sonra blender ile çek ve önüne koy ya da şırıngayla ver. Sıkça vermeye çalış. İlaç olarak Diafuryl kullan, sana serum tarifi de vereyim. 2 litre suya 1 yemek kasığı şeker sonra 1 çay kaşığı tuz koy. Çalkala güzelce şişeyi, bunu şırınga ile sıklıkla içir. Benim dokuz yada on kadar kedim var. Hemen hemen her hastalıklarında bu serumu yaptım ve kullandım. Köpek olduğu için biraz daha fazla içir, canlanacak yarım saate göreceksin. Bize takılan serumda bu zaten. Allah şifasını versin inşallah.

 7. Şeyma dedi ki:

  Kedimiz pencereden düştü ve dışkısında kan vardı. Veterinere götürdük ve iç kanama önlemek için iğne yaptı, röntgen çekilecek ve 1 gün yoğun bakımda duracak, sadece bunlar için 750 lira aldı. İç kanamanın önlenmesi için 3 gün toplamda 6 kez iğne olması gerektiğini söyleyip sorumluluğu bize bıraktı. Daha önce başına bu gelen var mı? 3 gün iğneyi olması gerekiyor mu?

 8. Sena dedi ki:

  Merhabalar! Sokakta bir kedi buldum ve 1 aylık tahminim. Sürekli ishal. İç paraziti olduğunu gördüm fakat 1 aylık olduğu için aşı yaptıramıyorum. Strath şurup alacağım eczaneden, 0.2-0.3 cc vereceğim ama bunu günde kaç kere ve ne kadar süre tekrarlayacağım? Başka önerileriniz var mı? Uygulamam doğru mu?

 9. Dilek Kara dedi ki:

  Veterinerlikte normal hastane gibi hastane kurulup doktorlar gibi devlete bağlı çalışmalı bence. Sokak hayvanları için belediyelerin veterinerlik bölümleri yeterli olmuyor. Bizlerde o kadar parayı karşılayamayacağımız için telef oluyor hayvanlar, hastalıklar yayılıyor.

 10. Ali Şipşirin dedi ki:

  Öyle bir ülkeyiz ki, paran yoksa hayvan bile sevemiyorsun, ne acı bir durum.

 11. Emine dedi ki:

  Veterinerler çoğaltılmalı, hayvan hastanesi açsın devlet… Lütfen birileri duysun artık sesimizi…

 12. Akif dedi ki:

  Bir köpek sahiplenmeyi düşünüyordum ama artık vazgeçtim. Eğer köpek hastalanırsa bu masrafları normal gelirli bir aile karşılayamayabilir.

 13. Havva Karakaş dedi ki:

  Gerçekten veteriner fiyatları yüksek, en azından bizim veterinerin… Kedimi kısırlaştırmak istiyordum 450 TL fiyat verdi. İnsanların hayvan sahiplenmemesinde en önemli sorun bu bence. Bakımları kolay ama aşı ve diğer sağlık sorunları oldukça pahalı.

 14. Deniz dedi ki:

  Bu listedeki fiyatlar uygun ama bunların yüksekte olanları var. Onları şikayet mi edeceğiz? Bu listeden daha fazla fiyat sunuyorlar, bizi keriz mi sanıyorlar acaba?

 15. Sinem dedi ki:

  Evet çok pahalı ama bunun parasını devlet belirliyor. Ama cidden pahalı.

 16. Kutay dedi ki:

  Ben aşısını yaptıramıyorum veterinere doğru düzgün hiç gitmedim ve arkadaşlar tavsiyemdir o kadar kıl kuyruk olmayın gidin devletin Tarım İl Müdürlükleri her aşıyı yapabiliyor kuduz aşısı 4 TL mesela ben orada düzenli olarak yaptırıyorum, dün ilk defa veterinere gittim sağ bacağın arkasında ur çıkmış muayene etti 70 TL istedi ve dedim ki dalgamı geçiyorsunuz. Aşısına para vermiyorum buna mı vereceğim baştan söyleseydiniz ya 18 yaşında köpeğim veteriner nedir bilmez!

 17. Serpil dedi ki:

  Sokakta sahipsiz bir kedi buldum ve eve getirdim. Yıkadım, dış parazit vardı, pire ilacı aldım petshoptan ve söylediği gibi uyguladım. Yavrunun ağzından yarım ile tahmini bir saat kadar köpük gelmeye başladı. Şimdi ise kesildi, köpük gelmiyor. Veterinere getireyim dedim ama fiyatları görünce de gerçekten şok oldum. Durumum iyi olsa hiç düşünmem getirirdim ona imkanım dahilinde bakmaya çalışıyorum. Şimdi sokakta bırakarak mı yoksa eve alarak mı daha faydalı oldum sana küçük içim içimi yiyor. Arkadaşlar ona kedi maması aldım son paramla ben ne yapmalıyım? Gerçekten çok endişeleniyorum bu yavrucağa…

 18. Buse dedi ki:

  Küçük bir kaplumbağam var kabızlık problemi yaşıyoruz bunun veteriner hekime gitmeden bir tedavisi yapılabilir mi? Ya da veteriner hekim nasıl bir tedavi uygular? Bu konu da bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

 19. Ufuk dedi ki:

  E-5’de yavru bir kedi buldum. Araba çarpmış tam yolun ortasında poşet sandım önce ortalayıp üstünden geçecektim ki kedi olduğunu fark edip durdum. Elime almak isteyince kaçmaya başladı. Ön patisine basamıyordu neyse yakaladım götürdüm veterinere, isim vermeyim Pendik’in en gözde veterinerlerinden birisi. Kendisi bakmadı, stajyer midir nedir genç bir çocuk ukala tavırlarıyla bu felç olmuş kolunu bilekten ampute etmemiz lazım yoksa yere sürter iltihaplanır ve ölür dedi. Fahiş bir fiyat çıkardı, para durumum müsait olsa yaptıracaktım neyse ki param yoktu, iç ve dış parazit ile antibiyotik verdi. Bir hafta sonra kedi yürümeye başladı. Hiç yoktan kedinin kolunu kesecekti, sonuç olarak herkes ekmeğinin peşinde ama böyle para kazanmak olmaz. Her iste olduğu gibi veterinerlerde de sahtekar var ama biraz daha fazla çünkü aynı dilenciler gibi insan vicdanını kullanıyorlar. Kediye bunu vurmazsak lösemi olur, bunu vurmazsak AİDS olur. Yakalamış ya beni o günkü satış kotasını doldurdu, nasıl olsa yarin başka enayi gelir. Sonuçta 190 TL’de paramı aldı birde indirim yaptığını söylüyor. Artık ben yolda bulduğum hayvanı veterinere nasıl götüreyim. İç ve dış parazit ile bir antibiyotikten 190 TL alan başka tedaviler için kim bilir kaç para alır. Sonra iki kedi daha buldum hep bana rastlar zaten 153’ü aradım sağ olsunlar hemen adrese geldiler aldılar kediyi biz iyileşince geri getirip bırakırız dediler. O iki kedi de öldü haber bile vermediler ki ulaşmaya çalışıyorum yok su saatte ara, öbür gün arıyorum şuan bilgilendirecek kimse yok zorla ulaşınca da, o kedi maalesef oldu diyorlar. Anlayacağınız hayvan severler şaşırmış durumda ne yapacağımızı bilemez olduk, biz kime güvenelim? Biraz vicdan…

BİR YORUM YAZ