Kedilerde İç ve Dış Parazitlerin BelirtileriKedilerde İç ve Dış Parazitlerin Belirtileri

Parazitleri klinik anlamda genel olarak sınırlandırmak gerekirse iç ve dış parazitler olarak sınıflandırabiliriz. İç parazitler vücudun içinde çeşitli organlara yerleşerek yaşayan ve hayatı olumsuz etkileyen parazit türleridir. Dış parazitler ise vücudun içine girmeden dış yüzeyde deri üzerinde ve tüyler arasında yaşayarak olumsuz etkiler gösteren parazitlerdir.

Parazitlerin belirtilerine geçecek olursak öncelikli olarak iç ve dış parazitler farklı belirtilere neden olabilir. Bunun yanında hem iç hem de dış parazitlerin birçok farklı türü bulunmaktadır. Bu türlerin genel olarak ortak belirtileri olabileceği gibi spesifik belirtileri de vardır. Bu nedenle her paraziti kendi başlığı altında incelemek ve ona göre belirtileri konuşmak en doğru olanıdır. Fakat genel olarak hangi belirtiler parazitlerden kaynaklanabilir? Parazitlerin genel belirtileri nelerdir? Kedilerde ne gibi sıkıntılar oluşturur? Bunlardan bahsedeceğiz.

Kedilerdeki Bazı Parazitler ve Yerleşim Yerleri

Kedi Parazitleri

 

Dış Parazitlerin Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde dış parazitlerin belirtileri arasında tüylerin matlaşması, kaşıntı, deri üzerinde kızarıklık, deri üzerinde alerji bulguları, tüy dökülmesi, dermatit ve deri renginde değişme öncelikli olarak satılabilir. Bunun yanında kene, bit, pire gibi dış parazitler belirtilerinin yanında kendileri de rahatlıkla görülüp, tespit edilebilecek parazitlerdir. Özellikle kene gibi bazı parazit türleri kan emdiği için deri üzerindeki belirtilerin yanında genel belirtilerde meydana gelebilir. Ayrıca dış parazitler bazı hastalıkları bulaştırabilir. Bu durumda dış parazite bağlı olarak meydana gelen hastalığa ait belirtilerde görülmeye başlar.

İç Parazitlerin Belirtileri Nelerdir?

İç parazitlerin çok fazla belirtisini saymak mümkündür. Çünkü bu parazitler genelde sindirim sisteminde bağırsak içerisine yerleşmek ile beraber karaciğer, akciğer, kalp, beyin gibi birçok doku ve organa da yerleşebilmektedir. Bu nedenle yerleştiği organa göre belirti verir. Genel olarak iç parazitlerin belirtilerinden bahsedecek olursak; iştah azalması, kilo kaybı, kusma, ishal, karında şişlik, kanlı dışkılama, dehidrasyon, öksürük belirtiler arasında sayılabilir.

Dediğimiz gibi parazitin türüne göre çok fazla belirti görmek mümkündür. Özellikle yavru kedilerde bağırsak parazitleri daha çok görüldüğünden karında şişlik, ishal, kusma ve kanlı dışkılama parazit kaynaklı olabilir. Buna dikkat etmek gerekir.

Öneriler

 • Parazitler tüm kedilerde her dönemde görülebilir.
 • Parazitler hem kedinizin sağlığı hemde kendi sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle düzenli olarak iç ve dış parazite karşı uygulamaları veteriner hekiminize yaptırmayı unutmayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Yaren Akın dedi ki:

  Merhabalar, yaklaşık 3 haftalık yavru bir kedi buldum. Çok miyavladığı için eve aldım bulduğumda karnında aşırı belirgin bir şişlik vardı. Tuvaletini yapamadığı için olduğunu düşündüm başta zeytinyağı uyguladım, çok az yaptı. İnternetten araştırıp parazit olma ihtimalini görünce veterinere götürdüm ancak çok küçük olduğu için aşılama yapamayacaklarını söylediler, şurup verdiler. Ancak şişlik hala devam ediyor ve tuvalet problemi hala aktif, yapılabilecek başka bir şey yok mudur acaba? Ölmesinden korkuyorum.

  1. Birsen dedi ki:

   Merhaba, şuan bendede 3 haftalık bir kedi var aynı sorunu ve endişeyi bende taşıyordum. Parazitten çok şuan için tuvaletini yapamamasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Çünkü yavru kedileri belki görmüşsünüzdür, anneleri karın bölgesini yalıyor, bağırsaklarını harekete geçirmek için ve popişlerini yalıyor. Ben ilk kedimi ılık nemli pamukla her besledikten sonra masaj yapıyordum ve popişinede aynı şekilde sütün içinde zeytin yağı içirebilirsiniz, hatta ablamın şurubu vardı ameliyattan dolayı rahat tuvalete çıkabilmesi için ondan bir çay kaşığı içirmiştim ertesi gün baktığımda maşallah yeri batmıştı 🙂 Sizde bu şekilde her beslemeden sonra bu işlemleri yaparsanız işe yarar yapamazsanız ölebilir 🙁

 2. Ennur Özer dedi ki:

  Biz de 1 aylıktan küçük bir kedi bulmuştuk şu an hala bakıyoruz 3 aylık oldu 🙂 Kabızlık problemidir o. Biz veterinere götürdük lavman (nasıl yazılıyor bilmiyorum kusura bakmayın) ondan yaptılar. Bağırdı baya poposu yara oldu biraz ama bir şeyi kalmadı 🙂 Hala sapa sağlam ayakta. Yeni bir kedi bulduk şimdi iki kedimiz oldu benim soruma da çözüm bulursanız sevinirim. Dediğim gibi git veterinere lavman yapınca geçiyormuş de. Yapsınlar bitsin 🙂

 3. Hülya Gülen dedi ki:

  Benim kedim henüz daha 3 aylık ve iç parazit çıktı. Şu an veteriner iç parazit ilaçlarını yaptı. Merak ettiğim konu bu durum tekrar eder mi? Yoksa tedaviden sonra tekrar olmaz mı?

 4. Ferdi Kaya dedi ki:

  Benim kedim 5 aylık ve bugün sabah 9’da kuduz ve parazit aşısı yapıldı. Ama kedi kustu ve tuhaf tuhaf hareketleri başladı. Bizden korkuyor ikide bir kendisini kaşıyor ve tuhaf tuhaf sesler çıkartıyor. Acaba zehirlenme falan olmuş olabilir mi? Acil cevap atarsanız sevinirim.

 5. Nalan dedi ki:

  Merhaba, benim kedim çok kaşınıyor. Öyle ki kendini ısırıp, yalayarak tüylerini çıkartıyor. Bacakları neredeyse tüysüz kaldı, derisi görünüyor. Acaba neden kaynaklanıyor? Teşekkür ederim.

  1. Hüseyin Özeren dedi ki:

   Merhaba, bu durum çok ciddi bir durum ve birçok nedeni olabilir. Çeşitli parazitler ve diğer mikroorganizmalar buna neden olabileceği gibi daha farklı sorunlardan kaynaklı şekillenme ihtimalide söz konusudur. Mutlaka veteriner hekim kontrolü gerekmektedir.

 6. Ayşe Atalay dedi ki:

  Benim 4 tene kedim var, erkeklerden birini kısırlaştırdım. Bir süre sonra anüsünden kurt dökmeye başladı. Acaba kısırlaştırıldığı için mi? Acil bir durum var mı?

  1. Hüseyin Özeren dedi ki:

   Merhaba, kısırlaştırma ile bu durumun alakası yoktur. Fakat kurt dökme varsa acil olarak iç parazit tedavisi gerekmektedir. Aynı zamanda iç parazit uygulamasını düzenli olarak yaptırmanızı öneririz.

 7. Nesibe dedi ki:

  Ben birşey sormak istiyorum. Kedime iç parazit aşısı yaptırdık. Bir hafta oldu ama iki gündür hiç birşey yemiyor. Hep uyuyor ve karnına dokundurmuyor. Neden böyle olmuştur? Bilgisi olan paylaşabilir mi lütfen?

BİR YORUM YAZ