Kedilerde İç ve Dış Parazitlerin BelirtileriKedilerde İç ve Dış Parazitlerin Belirtileri

Parazitleri klinik anlamda genel olarak sınırlandırmak gerekirse iç ve dış parazitler olarak sınıflandırabiliriz. İç parazitler vücudun içinde çeşitli organlara yerleşerek yaşayan ve hayatı olumsuz etkileyen parazit türleridir. Dış parazitler ise vücudun içine girmeden dış yüzeyde deri üzerinde ve tüyler arasında yaşayarak olumsuz etkiler gösteren parazitlerdir.

Parazitlerin belirtilerine geçecek olursak öncelikli olarak iç ve dış parazitler farklı belirtilere neden olabilir. Bunun yanında hem iç hem de dış parazitlerin birçok farklı türü bulunmaktadır. Bu türlerin genel olarak ortak belirtileri olabileceği gibi spesifik belirtileri de vardır. Bu nedenle her paraziti kendi başlığı altında incelemek ve ona göre belirtileri konuşmak en doğru olanıdır. Fakat genel olarak hangi belirtiler parazitlerden kaynaklanabilir? Parazitlerin genel belirtileri nelerdir? Kedilerde ne gibi sıkıntılar oluşturur? Bunlardan bahsedeceğiz.

Kedilerdeki Bazı Parazitler ve Yerleşim Yerleri

Kedi Parazitleri

 

Dış Parazitlerin Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde dış parazitlerin belirtileri arasında tüylerin matlaşması, kaşıntı, deri üzerinde kızarıklık, deri üzerinde alerji bulguları, tüy dökülmesi, dermatit ve deri renginde değişme öncelikli olarak satılabilir. Bunun yanında kene, bit, pire gibi dış parazitler belirtilerinin yanında kendileri de rahatlıkla görülüp, tespit edilebilecek parazitlerdir. Özellikle kene gibi bazı parazit türleri kan emdiği için deri üzerindeki belirtilerin yanında genel belirtilerde meydana gelebilir. Ayrıca dış parazitler bazı hastalıkları bulaştırabilir. Bu durumda dış parazite bağlı olarak meydana gelen hastalığa ait belirtilerde görülmeye başlar.

İç Parazitlerin Belirtileri Nelerdir?

İç parazitlerin çok fazla belirtisini saymak mümkündür. Çünkü bu parazitler genelde sindirim sisteminde bağırsak içerisine yerleşmek ile beraber karaciğer, akciğer, kalp, beyin gibi birçok doku ve organa da yerleşebilmektedir. Bu nedenle yerleştiği organa göre belirti verir. Genel olarak iç parazitlerin belirtilerinden bahsedecek olursak; iştah azalması, kilo kaybı, kusma, ishal, karında şişlik, kanlı dışkılama, dehidrasyon, öksürük belirtiler arasında sayılabilir.

Dediğimiz gibi parazitin türüne göre çok fazla belirti görmek mümkündür. Özellikle yavru kedilerde bağırsak parazitleri daha çok görüldüğünden karında şişlik, ishal, kusma ve kanlı dışkılama parazit kaynaklı olabilir. Buna dikkat etmek gerekir.

Öneriler

 • Parazitler tüm kedilerde her dönemde görülebilir.
 • Parazitler hem kedinizin sağlığı hemde kendi sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle düzenli olarak iç ve dış parazite karşı uygulamaları veteriner hekiminize yaptırmayı unutmayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 32 YORUM
 1. Yaren Akın dedi ki:

  Merhabalar, yaklaşık 3 haftalık yavru bir kedi buldum. Çok miyavladığı için eve aldım bulduğumda karnında aşırı belirgin bir şişlik vardı. Tuvaletini yapamadığı için olduğunu düşündüm başta zeytinyağı uyguladım, çok az yaptı. İnternetten araştırıp parazit olma ihtimalini görünce veterinere götürdüm ancak çok küçük olduğu için aşılama yapamayacaklarını söylediler, şurup verdiler. Ancak şişlik hala devam ediyor ve tuvalet problemi hala aktif, yapılabilecek başka bir şey yok mudur acaba? Ölmesinden korkuyorum.

  1. Birsen dedi ki:

   Merhaba, şuan bendede 3 haftalık bir kedi var aynı sorunu ve endişeyi bende taşıyordum. Parazitten çok şuan için tuvaletini yapamamasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Çünkü yavru kedileri belki görmüşsünüzdür, anneleri karın bölgesini yalıyor, bağırsaklarını harekete geçirmek için ve popişlerini yalıyor. Ben ilk kedimi ılık nemli pamukla her besledikten sonra masaj yapıyordum ve popişinede aynı şekilde sütün içinde zeytin yağı içirebilirsiniz, hatta ablamın şurubu vardı ameliyattan dolayı rahat tuvalete çıkabilmesi için ondan bir çay kaşığı içirmiştim ertesi gün baktığımda maşallah yeri batmıştı 🙂 Sizde bu şekilde her beslemeden sonra bu işlemleri yaparsanız işe yarar yapamazsanız ölebilir 🙁

   1. Bedia dedi ki:

    3 haftalık kedi kendi kendine tuvaletini yapamaz. Annesi yaptırıyor onları uyararak.

  2. Revan dedi ki:

   Merhaba Yaren Akın, aynı sorun benim kedimdede var. Ne yapacağımı bilmiyorum. Kedin öldü mü?

 2. Ennur Özer dedi ki:

  Biz de 1 aylıktan küçük bir kedi bulmuştuk şu an hala bakıyoruz 3 aylık oldu 🙂 Kabızlık problemidir o. Biz veterinere götürdük lavman (nasıl yazılıyor bilmiyorum kusura bakmayın) ondan yaptılar. Bağırdı baya poposu yara oldu biraz ama bir şeyi kalmadı 🙂 Hala sapa sağlam ayakta. Yeni bir kedi bulduk şimdi iki kedimiz oldu benim soruma da çözüm bulursanız sevinirim. Dediğim gibi git veterinere lavman yapınca geçiyormuş de. Yapsınlar bitsin 🙂

 3. Hülya Gülen dedi ki:

  Benim kedim henüz daha 3 aylık ve iç parazit çıktı. Şu an veteriner iç parazit ilaçlarını yaptı. Merak ettiğim konu bu durum tekrar eder mi? Yoksa tedaviden sonra tekrar olmaz mı?

 4. Ferdi Kaya dedi ki:

  Benim kedim 5 aylık ve bugün sabah 9’da kuduz ve parazit aşısı yapıldı. Ama kedi kustu ve tuhaf tuhaf hareketleri başladı. Bizden korkuyor ikide bir kendisini kaşıyor ve tuhaf tuhaf sesler çıkartıyor. Acaba zehirlenme falan olmuş olabilir mi? Acil cevap atarsanız sevinirim.

 5. Nalan dedi ki:

  Merhaba, benim kedim çok kaşınıyor. Öyle ki kendini ısırıp, yalayarak tüylerini çıkartıyor. Bacakları neredeyse tüysüz kaldı, derisi görünüyor. Acaba neden kaynaklanıyor? Teşekkür ederim.

  1. Hüseyin Özeren dedi ki:

   Merhaba, bu durum çok ciddi bir durum ve birçok nedeni olabilir. Çeşitli parazitler ve diğer mikroorganizmalar buna neden olabileceği gibi daha farklı sorunlardan kaynaklı şekillenme ihtimalide söz konusudur. Mutlaka veteriner hekim kontrolü gerekmektedir.

   1. Sede dedi ki:

    Merhaba bende bir şey sormak istiyorum. 2 aylık falan sokak kedim var. Ağzından su akıyor ve bazen karnı şiş halde duruyor. Pratik hapı verdim ama hala sadece yatıyor ve iştahı neredeyse yok diyebiliyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum. Veterinere götüremiyorum, annesini görmeyince çok ağlıyor.

 6. Ayşe Atalay dedi ki:

  Benim 4 tene kedim var, erkeklerden birini kısırlaştırdım. Bir süre sonra anüsünden kurt dökmeye başladı. Acaba kısırlaştırıldığı için mi? Acil bir durum var mı?

  1. Hüseyin Özeren dedi ki:

   Merhaba, kısırlaştırma ile bu durumun alakası yoktur. Fakat kurt dökme varsa acil olarak iç parazit tedavisi gerekmektedir. Aynı zamanda iç parazit uygulamasını düzenli olarak yaptırmanızı öneririz.

 7. Nesibe dedi ki:

  Ben birşey sormak istiyorum. Kedime iç parazit aşısı yaptırdık. Bir hafta oldu ama iki gündür hiç birşey yemiyor. Hep uyuyor ve karnına dokundurmuyor. Neden böyle olmuştur? Bilgisi olan paylaşabilir mi lütfen?

 8. Sancar dedi ki:

  Merhabalar, kedilerde tüy dökülmesini önleyecek bir mama modeli var mı yada öneriniz nedir? Hill’s Ideal Balance tahılsız ve Acana tahılsız ve balıklı kullandım. Fakat yinede dökülüyor. Mevsim geçişi sürecini aşan bir konu gibi artık. Avuç avuç tüy topluyorum. Sizce ne yapmalıyım?

  1. Hüseyin Özeren dedi ki:

   Merhaba, tüy dökülmesine karşı etkili olan profesyonel mama serilerden birinin yanında veteriner hekiminizin önerisi ile çinko tabletler veya özel vitamin, mineral tabletleri kullanabilirsiniz.

   1. Bercem dedi ki:

    Merhabalar, bir sorum olacak. Kedim 9 aylık bir kaç gündür pek iştahı yok ve ona dokunmama izin vermiyor. Elimi yaklaştırdığımda daha dokunmadan miyavlıyor ve kızıyor. Bu 2 gün sürdü. Ayrıca çok zayıfladı. Lütfen yardım edin, korkmaya başladım.

 9. Oğuzhan dedi ki:

  Merhabalar, benim kedimde pire dışkısı gördüm ve veterinerden damla aldım. Ensesine damlattım. Aradan 2 hafta geçti ancak kaşınma devam etti ve petshoptan yine damla aldım. 2 gün sonra farkettim ki kedimin ensesinde yani damlayı damlattığım yerde tüy kalmamış, derisi görünüyor ve geniş bir bölgede bu şekilde. Sorun ne olabilir cevaplarsanız sevinirim.

  1. Gizem dedi ki:

   Kullanılan dış parazit damlaları bir kimyasal sonuçta ve deri yoluyla emiliyor. Bu kadar sık yapılması zarar vermiş olabilir diye düşünüyorum. Bir veterinere götürmeden kendi aklınız ile uygulama yapmamalısınız.

 10. Filiz dedi ki:

  İki aylık yavru kedimiz var. Geçen pazartesi parazitleri yapıldı. Fakat o günden beri ishal. Neden olabilir acaba? Acil cevap verirseniz sevinirim.

 11. Rümeysa dedi ki:

  Merhaba kedimde iç parazit vardı. Veterinerde muayenesini yaptırdık. Yalnız veterinerden geldikten sonra esnerken farkettim dilinde siyah bir leke var. Bu iç parazitten midir? Yoksa başka bir hastalığı var mıdır?

 12. Yasemin dedi ki:

  Merhaba, 2 aylık kedim var. Ufak kurtçuk çıkardığını gördüm. Acaba ne yapmak gerekir? Parazit ilacı kullandım, 1 ay oldu. Ne yapmam lazım?

 13. Damla dedi ki:

  Benimde 3.5 aylık British bir oğlum var. İlk karma aşısını yaptırdım ve lösemi için gideceğim gün ishal oldu. Doktoru adi ishale benziyor dedi ve sıvı mama verdi. Oğlum 100 gram kilo vermiş göründü. Çok üzüldüm, iştahsızdı, sıvı mamayı bile zorla yedi. Halsiz olduğu için kuru mama hiç yiyemedi. Bağışıklık sistemi çökmesin diye mamasını el değirmeninde çektim, yoğurda karıştırdım ve o şekilde yedirdim. Sıcak su kesesi koydum ve sıcak tutmaya çalıştım. 200 gram kilo aldı. Şu anda ercefuryl ve pro kolin diye ilaç kullanımı yaptım. Ayrıca 1 günde ishal geçti, 1 gün daha aynı ilaçları verdim ve kestim. İlaçları kesince tekrar ishal oldu. Ben ne yapacağımı bilmiyorum. Lütfen birisi bana yardımcı olsun. İlk kedim ve asla yeterli bilgiye sahip değilim.

  1. Esra dedi ki:

   Ya ben de sizden bir şey rica etmek istiyorum. Bahçede baktığımız kediyi eve sahiplenmek istiyorum. 2 gündür çok halsiz, ishal yapıyor ve kusar gibi yapıyor. Ağzından bir şey gelmiyor veterinere götürecek param yok ve uzak olduğu için götürme kabı da yok. Kedilere uygun bildiğiniz bir ilaç türü var mıdır? Lütfen yazar mısınız?

 14. Ilgın dedi ki:

  Merhabalar benim 5 aylık kedi dün gece sokakta kayboldu. Bu sabah 9’da bulundu. Kendisi geldiğinden beri kusuyor. Kaybolmadan önce yemekte kalan kıymaları vermiştim onun gibi kusuyor. 5-6 aydır bakıyorum ilk defa oldu. Sizce nedendir? Sokakta kaldığı için üşütmüş olabilir mi? İyileşmesi için bir şey yapılabilir mi? Lütfen yazın.

 15. Hatice dedi ki:

  Merhaba, 4 aylık bir kedim var. 2 gün önce kustu ve aşırı salya akıtmaya başladı. Ertesi gün tamamen iyileşti ama aynı durum tekrar etti ve veterinere hemen götürüleceğim bir yerde değilim maalesef. Şu an yapabileceğim bir şey var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Ilgın dedi ki:

   Eğer kediniz salya şeklinde beyaz (şeffaf) kusuyorsa hiç bir sorunu yoktur. Sadece midesine kaçan tüyü çıkartmaya çalışıyor olabilir. Bunun içinde bol su içip kusması gerekir.

 16. Şimal dedi ki:

  Merhaba, 3 tane kedim var dışarıda gezerler arada. Aşılarını çok düzenli yaptırırım. En son dış paraziti bir ay önce oldu. Bugün kedilerimden birinin poposunda iki tane beyaz susam şeklinde bir şey gördüm. Yattığı yere baktım bir sürü dökmüş. Daha önce parazit döktü. Bu canlı bir şeye benzemiyor. Ne olabilir? Yardımcı olursanız sevinirim.

 17. Esra dedi ki:

  Bana da yardımcı olabilir misiniz? Sokak kedisi var. Bahçemiz de yaklaşık 1 ay falandır bakıyorum. 2 gündür iştahsız miyavlamıyor. Arada kusar gibi yapıyor ama gelmiyor. Yavrudan az daha büyük, ishali var dün gördüm, rengine dikkat etmedim. Veterinere götürecek param yok, kaldım ortada. Çaresizlik kötü bir şey, bilgisi olan yardım etsin lütfen.

 18. Selin Toraman dedi ki:

  Merhaba, benim 1.5 aylık bir kedim var. Birden komaya girmiş gibi yatmaya başladı, şırıngayla zor besliyorum. Veteriner bugün iç parazit olduğunu söyledi ve aşı yaptı. Kedim idrarını yaptı ama kakasını yapmadı. Veteriner ya paraziti atıp kendine gelir ya da kaybedebiliriz dedi. Bana onu sıcak tutmamı ve 3-4 saatte bir süt tozu karışımı vermemi söyledi. Bu kedimin iki tane de kardeşi var. Veteriner onlara da kesin bulaşmış olduğunu söyleyerek bana şurup yazdı. Benim merak ettiğim konu; paraziti atabilmesi için ne yapmam gerekiyor?

 19. MD dedi ki:

  Merhaba, 3 hafta önce kedi buldum. 2 aylık çok küçük gözleri açık ama tam belirgin değil, annesi yok. Kedi tozu aldım şırınga ile yedirmeye çalışıyorum yemiyor, çiğ et veriyorum yiyor. Tıksırıyor ve sadece arada çok çok nadir öksürüyor. Lavabosunu falan normal yapıyor, burnu akmıyor, zorla aldığım süt tozunu içirsem iyileşir mi?

  1. Ahmet dedi ki:

   2 aylıksa zaten sütten kesilme vakti gelmiştir. Et yiyorsa yedirin. Ancak ya tavuk kaburgasını dikkatli şekilde küçülterek etiyle verin ya da kalsiyum karbonat ile yeterli kalsiyum almasını sağlayın. 5 gr tavuk karaciğeri de diğer vitaminleri sağlar. Ayrıca B vitamini ve E vitamini takviyesi yapmanız lazım. Yumurta sarısı da verebilirsiniz. Ya da hazır yaş mama veya kuru mamaya alıştıracaksınız. Kedi sütü yerine keçi sütü tavsiye ederim. Onlar için daha içilebilir oluyor.

 20. Merve dedi ki:

  Merhaba kedim 1 ay önce iç ve dış parazit aşılarını oldu. Fakat daha 1 ay olmasına rağmen poposunda bir tane kurt buldum. Ne yapmalıyım?

BİR YORUM YAZ
ankara escort bayan escort ankara ankara escort keçiören escort