Sfenks Kedisi (Sphynx) Hakkında 4 Eğlenceli Gerçek

Sphynx kelimesini duyduğunuzda aklınızın eski dönemlerdeki Mısır’a ve Mısır’ın muhteşem ve bir o kadarda gizemli geçmişine gitmesi normaldir. Mısır’da yer alan “Büyük Gize Sfenksi” bu çağrışıma neden olmaktadır. Fakat bugünkü konumuz tamamen bir kedi ırkı olan sphynx ile ilgili. Eski Mısır kadar büyük bir geçmişe ve süper gizemlere sahip olmasa da sfenks kedisi bizim için muhteşem kedi ırklarından birisi. Şimdi bu kedi ırkımızın bazı eğlenceli özelliklerine ve bilinmeyen bazı yönlerine bakalım.

1. Sphynx’in Sırrı ve Geçmişi

Bu ırkı isminden dolayı Mısır’dan veya firavunlar zamanından gelen çok eski bir kedi ırkı olarak düşünebilirsiniz, ama böyle değiller. Bu ırkın kökeni aslında 1966 yılında Prune adlı mutant tüysüz bir erkek yavru kedi doğduğunda Kanada’da başladı. Bu ırk şık görünümlü, gizemli ve muhteşem Mısır heykellerine benzediği için ismine ise “Sphynx” denildi ve yeni bir ırk olarak kayıtlara geçti.

2. Sphynx ve Muhteşem Tüyleri!

Kesin olarak sphynx ırkı her zaman ve tamamen tüysüzdür diyemeyiz. Bazen bu ırktaki kediler çok ince ve seyrek olmasına rağmen tüylere sahiptir. Aynı zamanda bu kediler diğer kedilerin tüy renklerinde gördüğümüz desenlere sahip olabilirler. Bu desenler aslında deri rengi ile ilişkilidir. Bu ırkta bunu deride görmekteyiz. Sonuç olarak ırkımız tüysüz olarak sınıflandırdığımız bir ırktır ve sizin yanınızda ya da yorganınızın altında sıcak bir yer arayacaktır.

3. Banyoyu Çok Seviyor!

Evet, bu doğru. Çünkü sfenks kedisi zaman zaman banyoya ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca diğer birçok kedi ırkının aksine banyoyu sevdiğini de söyleyebiliriz. Kesinlikle bu ırkın kirli bir ırk olduğunu söylemiyoruz! Fakat vücudundan doğal olarak salgılanan yağları emecek tüylere ve kürke sahip olmadığı için zaman zaman biraz yardıma ihtiyaç duyuyor. Sonuç olarak kediyi yıkamak sahibinin de hoşuna gidecektir. Hem de tüysüz bir kediyi kurulamak bu kadar kolayken.

4. Fantastik ve Sosyal Kediler

Sosyal kedi denildiğinde akla ilk gelen ırklardan birisi olduğunu söyleyebiliriz. İnsanlar ile iletişimi güçlü, aktif ve enerjik kedilerdir. Size sarılmayı, sizinle uyumayı ve sizlere özel gösteriler yapmayı çok severler. İnsanlar ile zaten iyi anlaşırlar ama diğer kedi ve köpekler ile de iyi anlaştığını söylemeliyiz.

Bu kedimiz hakkında “Tüy Dökmeyen 5 Kedi Irkı” ve “En Az Tüy Döken 10 Kedi Irkı” konularında bilgiler vermiştik. Bu konumuzda ise bu ırka ve bu ırkın severlerine farklı bir pencereden bilgiler vermek istedik. Sfenks kedisi ile alakalı sizin hikayeniz ya da ilginç bilginiz varsa lütfen aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile ve tüm kedi severler ile paylaşın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu