Kedilerde Karın Şişliği NedenleriKedilerde Karın Şişliği Nedenleri

Karın, göğüs ile pelvis arasında yer alan ve önemli organlara ev sahipliği yapan bir bölümdür. Burada mide, karaciğer, bağırsaklar, dalak, böbrek, idrar kesesi, pankreas gibi birçok organ ve doku bulunur. Bu bölgedeki şişliğin yani karın şişliğinin birçok nedeni de söz konusudur. Çünkü bu bölge birçok doku ve organa ev sahipliği yapar.

Kedilerde yavruluk döneminden itibaren hemen hemen her yaşta birçok nedene bağlı olarak karın şişliği meydana gelebilir. Sizlere bu konumuzda karın şişliğine neden olabilecek önemli faktörleri sıralayacağız. Tabi ki bizim verdiklerimiz dışında çok daha farklı nedenler bu şişliğin sebebi olabilir. Bunu da unutmamak gerekir.

Parazitler: Özellikle bağırsak parazitleri yavru kedilerde karın şişliğinin en önemli nedenleri arasındadır. Yetişkin kedilerde de bazı bağırsak solucanlarının doğrudan veya dolaylı etkileri sonucunda abdominal şişkinlik görülür.

Beslenme Kaynaklı Bağırsak Gazları: Beslenmeye bağlı olarak şekillenen bağırsak gazları abdomende şişliğe neden olabilir. Önemli nedenlerden birisidir. Her yaştaki kedilerde görülebilir. Farklı bir yiyecek verildikten sonra şekillenen karın şişliği çok büyük ihtimalle bağırsak gazlarından kaynaklıdır.

Asites: Aslında genel bir tabir olan asitesinde çok faklı onlarca nedeni vardır. Asites kısaca karın boşluğunda sıvı birikmesi anlamına gelmektedir. Karın boşluğunda biriken sıvı bu bölgede şişliğe sebep olur. Bunun nedenlerini ayrı bir konu olarak işleyeceğiz.

FIP: FİP, feline infeksiyoz peritonitis’dir. Kedilerin önemli viral hastalıklarından birisidir. En önemli belirtilerinden birisi karın bölgesinde şişliktir.

Cushing Sendromu: Endokrin sistem ile ilgili bir sorundur. Cushing sendromu olan kedilerde karında şişlik görülebilir.

Abdominal Bölgedeki Tümörler: Bu bölgede yer alan organ ve dokuların tümörleri şişliğe neden olabilir. Mide, bağırsaklar, karaciğer, dalak ve diğer organ ile doku tümörlerinin bir belirtisi olarak karında şişlik görmemiz muhtemeldir.

Sindirim Sistemi Tıkanıklıkları: Sindirim sisteminde yer alan mide ve bağırsaklardaki her türlü tıkanıklık karında şişlik olarak karşımıza çıkar. Tıkanıklığın nedeni yabancı cisimler, tümörler, bağırsak düğümlenmesi veya farklı birşey olabilir. Fakat genelde biriken gaz ve içerik nedeni ile bir şişlik görülür.

Kabızlık: Kedilerde kabızlık nedeni olarak birçok faktör sayabiliriz. Kabızlık durumunda dışkı vücutta kaldığından karında bir şişlik ortaya çıkar.

Pyometra: Önemli bir dişi genital sistem hastalığıdır. Rahim iltihaplanması anlamına gelmektedir. Pyometra şekillenen kedilerde rahim normale göre çok fazla büyüdüğünden karında şişlik görülmesi de muhtemeldir.

Üriner Sitem Hastalıkları: Üriner sistem enfeksiyonlarında genelde idrar atılımında bir sıkıntı olduğundan idrar kesesinde şişme ve dolayısı ile karında şişme meydana gelebilir. Yine idrar kesesi ve üretra taşlarında da aynı nedenden dolayı karın şişliği şekillenebilir.

Obezite: Karında şişliğin nedeni obezite kaynaklı olabilir. Fakat bu durumda obezitenin nedenini araştırmak daha doğru olacaktır.

Gebelik: Belkide karında şişliğin en sevindirici nedeni gebeliktir. Özellikle gebeliğin 2. yarısından itibaren karında şişkinlik kendisini belli etmeye başlar.

Nedeni Ortaya Koyma

Yukarıda saydığımız nedenler ile beraber birçok farklı neden karında şişliğe sebebiyet verebilir. Nedeni ortaya çıkarmak için; anamnez, klinik belirtiler, klinik bulgular ve yardımcı tanı yöntemleri kullanılmaktadır. Bu anlamda veteriner hekim gerekli kararı verecektir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Dilara dedi ki:

  Kedimin 2 gündür karnında bir şişlik hissediyorum. Bunun sebebi 2-3 gündür onu süt ile beslemem olabilir mi?

  1. Hylle dedi ki:

   Kedi sütle mi beslenir?

 2. Zeynep Çoban dedi ki:

  Kedimizin sol alt karın bölgesinde yaklaşık üç haftadır şişlik vardı. Sürekli o bölgeyi yakaladığı için geçen haftadan beri tüy dökülmesi oldu ve küçük delik şeklinde bir iki yara oluştu. Deride incelme olduğu için mi yoksa sokak kedisiyle yaptığı kavga sonrası da olabilir yaklaşık iki santimlik tırnak yırtığına benzer kanama olmayan yara oluştu, son beş gündür, kapanmaya başladı ama endişeliyim sürdüğümüz hiçbir şeyi kabul etmiyor, sürekli yalıyor, iştahı iyi, çocuklar nedeniyle eve alamıyoruz. Balkonda bakıyoruz. Bulaşıcı bir hastalık olma ihtimali var mı?

 3. Erdal Akan dedi ki:

  Kedimin karnı şiş ve kabız. Ne yapmam gerek? Acil bilgi verirseniz sevinirim.

 4. Yeliz Yelok dedi ki:

  Köpeğim 3 gündür tuvalet yapamıyor. Karnı şişti, iki arka ayağını üstünde yani popo üstünde oturuyor. Canı yanıyor farkındayım. Karnıda şişti, ağrısı var. Şırıngayla zeytinyağı verdim. Ertesi gün su ile karıştırıp süt verdim. Bunlar bir işe yaramadı. Ne yapmam lazım? Lütfen yardımcı olun.

 5. Sinem dedi ki:

  Yeliz hanım köpeğiniz çişini yapamadığı için idrar kesesi dolmuş. Karnı o yüzden şiş, eğer boşaltılmazsa ölür. Acilen veterinere gidin.

 6. Sinem dedi ki:

  Eğer kaka ise lavman yapılması gerekir. Poşet falan yutmuş olabilir. Bağırsaklarda sorun vardır. Acilen veterinere gitmezseniz sonu kötü olur.

 7. Beyza dedi ki:

  Kedim yaklaşık 5-6 aylık, onu 4 ay önce sokakta bulduk. Zayıftı, annesi yoktu ve tek gözü sakattı. Bizde eve aldık. Son zamanlarda gözüme çok çarpan bir şişlik var karnında. Fazla şiş ve yaşıtlarından sanki biraz daha küçük boyutu.

BİR YORUM YAZ