VetBilgi

Muhabbet Kuşlarında Tırnak KesimiMuhabbet Kuşlarında Tırnak Kesimi

Uzamış olan tırnaklar muhabbet kuşlarına rahatsızlık verebilir. Özellikle muhabbet kuşunun tünemesini zorlaştırır. Bu nedenle belirli aralıklar ile tırnakların kesilmesi faydalı ve doğru olacaktır. Önemli olan nokta tırnakların ne zaman kesileceği ve nasıl kesileceği hususuna dikkat etmektir.

Tırnaklar Ne Zaman Kesilmelidir?

Muhabbet kuşlarının tırnakları sürekli olarak belirli bir uzunlukta olmalıdır. Fakat bazen bu uzunluk artar. Bu durum kuşa ve çevreye zarar vermeye başlar. Eğer kuşunuzun tırnağı kafes tülüne, kıyafetlere, perdeye, halıya sık sık takılıyorsa artık tırnakları kesmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda uzayan tırnaklara yakından baktığınızda sizde uzamayı rahatlıkla fark edebilirsiniz.

Tırnaklar Nasıl Kesilir?

Muhabbet kuşunun tırnakları oldukça hassastır. Tırnak üzerinde canlı bir doku ve sonrasında cansız tırnak dokusu yer alır. Bu ayrımı iyi yapmak gerekir. Yani canlı dokuya zarar vermeniz kanamalara ve başka sorunlara sebep olabilir. Özellikle bu işte deneyimi olmayan kişilerin; ilk olarak deneyimli kişiler bu işlemi yaparken izlemesi doğru olacaktır.

Muhabbet kuşunuzun tırnağını kestirmek istiyorsanız öncelikli olarak bir veteriner hekimden yardım almanız en doğrusu olacaktır.

Tırnak kesimi için çeşitli ürünler kullanılabilir. Özellikle evcil hayvanlarda tırnak kesmek için üretilmiş olan tırnak makaslarının küçük olanları tercih edilmelidir. Eğer bu tarz bir ürün yoksa dikkatli bir şekilde insanlar için üretilmiş olan tırnak makasları kullanılabilir.

Tırnak kesimine karar verdiniz ve uygun bir tırnak makası buldunuz. Sırada tırnağın kesimi vardır. Tırnak kesimi dikkatli olmanız gereken bir olaydır. Öncelikli olarak kuşunuzu hareket etmeyecek şekilde sabit olarak tutmanız gerekir. Sonrasında canlı dokuya temas etmeden, kuşunuzun parmaklarına paralel olacak şekilde tırnağı kesebilirsiniz.

Notlar

Özellikle yanlış ekipman ve tünek kullanımı tırnakların aşırı uzamasına neden olur. Bu nedenle ekipman seçerken ve özellikle tünek seçerken dikkatli olunmalı ve doğru tünekler seçilmelidir. Bu sayede kuşunuz hem daha rahat edecek, hemde tırnakları anormal şekilde uzamayacaktır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ