Köpeklerde Burun Akıntısı Nedenleri ve Çözüm Yolları

Köpeklerde burun akıntısı, farklı sebepler ile ortaya çıkabilmektedir. Bazen basit nedenlerden kaynaklı kısa süreli ve geçici burun akıntıları görülürken, bazense burun akıntıları ciddi hastalıkların habercisi olarak şiddetli ve sürekli bir seyir izleyebilir. Burun akıntısı nedeni her ne olursa olsun takip edilmesi gereken ve kısa sürede müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Bu nedenle köpeğinizi takip etmeli ve böyle bir sorun olursa en kısa sürede bir veteriner hekime başvuru yapmalısınız. Çünkü bazen acil müdahale edilmesi gereken bir durum olabilir ve geç kalmadan muayene ettirmekte ve tedavi gerekiyorsa tedaviye başlanmasında fayda vardır.

Köpeklerde Burun Akıntısı

Üşütme ve Soğuk Algınlığı

İnsanlarda olduğu köpeklerde de soğuk havalar basit burun akıntılarına neden olabilir. Bu tarz burun akıntılarında eğer bir enfeksiyon söz konusu değilse akıntı genellikle şeffaf olmaktadır. Ama üşütme ve soğuk algınlığı ile beraber veya sonrasında bir enfeksiyonda varsa akıntı sarımtırak veya yeşilimsi renkte olur.

Özellikle kış aylarında bu tarz konulara biraz daha dikkat etmek gerekiyor. Özellikle evde yaşayan köpekleri soğuk havalarda mümkün olduğunca dışarı çıkarmayın ve kış aylarında ıslak kalmasını engelleyin. Özellikle soğuk havalarda dışarı çıkan köpeklerde; bu esnada veya eve geldikten sonra bir süre burun akıntısı görülebilmektedir.

Alerji

Burun akıntısının en önemli nedenleri arasında sayılır. Köpeğinizin bir çok farklı şeye alerjisi olabilir. Polenler, kimyasal ürünler, parfümler, dezenfektanlar, mutfak temizleyicileri, toz ve bazı yiyecekler en önemli alerji nedenleri arasında yer alır. Alerji kaynaklı burun akıntıları genellikle birden başlar, burun akıntısı şeffaf renktedir, burun akıntısı ile beraber hapşırık, öksürük, vücutta kızarıklık gibi farklı belirtilerde görülür.

Alerji kaynaklı burun akıntıları bazen kısa süre içerisinde kendiliğinden geçer. Fakat özellikle başka belirtilerde varsa ve belirtiler şiddetli ise acil müdahale etmek gerekir. Köpeğinizin hangi maddelere karşı alerjisi olduğunu bilmeniz daha sonraki zamanlarda tekrar bu tarz sorunlar ile karşılaşmamanız için önemlidir. Eğer çok sık olarak alerji görüyorsanız köpeğinizin bazı ilaçları düzenli olarak alması gerekebilir. Bu konuda veteriner hekiminiz ile irtibat halinde olunuz.

Enfeksiyonlar

Özellikle üst solunum yolları enfeksiyonlarının en önemli belirtileri arasında burun akıntısı gelmektedir. Bazen rinit adı verilen sadece burun enfeksiyonları meydana gelir. Bazense yutak, gırtlak, soluk borusu ve akciğerleri etkileyen enfeksiyonlar oluşabilir. Tüm bu enfeksiyonlarda burun akıntısı çeşitli şiddetlerde ve renkte görülebilir. Genellikle koyu karakterde ve sarımsı, yeşilimtırak renkte burun akıntısı görülür.

Bu tarz sorunlarda kısa sürede müdahale etmek gerekir. Veteriner hekimin önerisi ile çeşitli ilaçlar ve antibiyotik kullanımı gerekebilir. Tüm bunlar yapılacak muayeneye, hastalığın şiddetine ve hayvanın genel durumuna göre belirlenir.

Aynı zamanda köpeklerde oldukça şiddetli seyretme olan distemper yani köpek gençlik hastalığı gibi bazı hastalıkların belirtileri arasında yine burun akıntısı vardır. Fakat bu tarz hastalıklarda ve enfeksiyonlarda burun akıntısı ile beraber halsizlik, iştahsızlık, kusma, ishal, kas titremeleri vb. başka belirtilerde görülür.

Tıkanıklık ve Yabancı Cisimler

Özellikle sık sık dışarı çıkan ve otluk alanlarda gezen köpeklerde buruna yabancı cisim kaçması problemi ile sık karşılaşmaktayız. Bu tarz olaylarda görülen belirtiler arasında burun akıntısı da vardır. Aynı zamanda çeşitli nedenler ile burunun tıkanması durumunda yine burunda akıntı görülebilir.

Tümörler ve Kitleler

Burun bölgesine yerleşmiş olan çeşitli tümörler, farklı belirtiler ile beraber aynı zamanda burun akıntısına neden olabilmektedir. Tümörler ve polipler en sık karşılaştığımız burun boşluğu kitleleri arasında yer almaktadır. Bunun dışında çeşitli özelliklere sahip olan apse, yağ bezesi gibi kitlelerde burun boşluğuna yerleşerek çeşitli semptomlara ve burun akıntısına neden olabilir.

Fistüller ve Damak Yarığı

Fistül için kısaca iki doku veya yer arasında arasında olmaması gereken bir boşluğun oluşmasıdır. Ağız boşluğu ve burun boşluğu arasında oluşan fistül burunda akıntılara neden olabilir. Bu sorundan kaynaklı akıntılar genellikle mama yedikten ve su içtikten sonra oluşur. Yine benzer bir olay damak yarığında meydana gelmektedir. Normalde arasında set bulunan ağız ve burun boşluğunun arasındaki setin çeşitli nedenler ile açılması burun akıntısına sebebiyet verir.

Köpeklerde Burun Akıntısı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Burun akıntıları yukarıda gördüğünüz gibi ciddi bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle eğer birden fazla kez, tekrarlayan ve purulent karakterde burun akıntısı varsa ilk yapmanız gereken bir veteriner hekime başvuru yapmanızdır. Bu tarz olaylarda veteriner hekim olayın kökünü araştıracak ve nedeni belirleyerek en doğru tedaviyi uygulayacaktır.

Birçok köpek sahibi olayı önemsemekte ve kontrol ettirmekte geç kalmaktadır. Köpeğinizde gördüğünüz herhangi bir anormal durumunda en kısa sürede bir uzmana danışmanız köpeğinizin sağlığı açısından oldukça değerlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu