Kedilerin Eve ve Yatağa İşemesinin 5 Nedeni

Kedi sahiplerinin belki de en haz etmedikleri konulardan birisi, kedilerin tuvalet kabı dışına çiş ve kakalarını yapmalarıdır. Bu ev içerisinde yatak, halı, koltuk gibi birçok yer olabilir. Kedi sahipleri için bir kabus olan bu durumun önüne geçmekte biraz zordur. Öncelikli olarak bu sorunun altında yatan davranışsal veya fizyolojik neden belirlenmeli, sonrasında çözüm yolları araştırılmalıdır.

Kediler aslında oldukça temiz ve bu konularda dikkatli canlılardır. Fakat, çeşitli nedenlere bağlı olarak bazen istenmeyen durumlar ile karşılaşılabilmektedir. Kedinin eve işemesinin altında yatan sebepler genellikle basit sebepler ve davranışsal problemlerdir. Bazense bunun nedeni fizyolojik bazı sorunlar ve hastalıklardır. Bu yazımızda, kedilerin eve ve tuvaleti dışındaki yerlere işemesini detaylandıracağız. Bu sorunun ana nedenlerinden ve çözüm önerilerinden bahsedeceğiz.

Konu hakkında araştırma yapan uzmanlardan birisi olan Dr. Eatroff, “Kediler çoğunlukla vücuttaki çeşitli hormonal ve kimyasal dengeleri etkileyebilen anksiyete ve stresten kaynaklanan bir sorun nedeniyle eve ve yatağa işiyor.” diyor. Anlatımına ise, “Bu genellikle idiyopatik sistit olarak adlandırılmaktadır. Yani idrar kesesinin bilinmeyen bir nedenden dolayı iltihaplanması. İdiyopatik sistit muhtemelen hormonal dengesizliklerden kaynaklanır ve bunu önlemenin en etkili yolu ortamdaki stresi azaltmaktır. Öncelikle olarak, kedinizde idrar kesesi veya idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığının belirlenmesi gerekir. Kedinizde bu sorunlar tespit edilmezse ve temiz bir sağlık raporu alırsa ve bununla beraber halen eve ve yatağa işiyorsa bu farklı şeyleri göz önünde bulundurmanızı gerektir.” şeklinde devam ediyor.

Kedilerde Eve İşemenin Olası Nedenleri

Yukarıda bahsettiğimiz gibi sorunun nedeni fizyolojik veya davranışsal olabilmektedir. Eğer kedinizde üriner sistem enfeksiyonları başta olmak üzere bir sorun yoksa, stres yaratan faktörlere maruz kalmıyorsa gözden geçirmeniz gereken bazı noktalar vardır.

1. Tuvalet Kabının Konumu

Kedilerin eve işemesinin en büyük nedenlerinden birisi doğru şekilde konumlandırılmamış olan tuvalet kaplarıdır. Tuvalet kapları temiz, gürültülü olmayan, aşırı aydınlık veya karanlık olmayan ve kedinizin rahatça ulaşabileceği bir noktada olmalıdır. Eğer kediniz rahat bir şekilde tuvalet kabına ulaşamıyorsa veya tuvalet kabının bulunduğu yerde ciddi bir stres kaynağı varsa, tercihini başka yerlere işeyerek kullanabilir.

Tuvalet kapları için genellikle banyolar tercih edilmektedir. Fakat banyo ıslak olabilir ya da çamaşır makinesinin gürültüsü olabilir. Bu kedinizi tedirgin edecek ve başka bir yer aramasına neden olacaktır. Ayrıca kapalı bir kapının ardında kalması, insanların yoğun olarak bulunduğu bir yerde olması, karanlık bir ortamda bulunması, özellikle 2-3 katlı evlerde farklı katlarda olması kedinin tuvalet kabı dışına işemesine neden olan faktörlerden birkaçıdır.

Bu nedenle tuvalet kabını mümkün olduğunca kedinin rahatlıkla ulaşabileceği, temiz bir yere koymak gerekir. Bulunduğu yerin sakin olması da önemlidir.

2. Yetersiz Tuvalet Kabı

Özellikle büyük evlerde veya ev içerisinde birden fazla kedinin olduğu durumlarda ana nedenlerden birisi olarak bunu düşünmeniz gerekmektedir. Kediler tuvalet kabına rahat ulaşmak isterler, ayrıca tuvalet kabının temiz olması da gerekmektedir. Büyük evlerde özellikle de 2-3 katlı evlerde kediniz çişi geldiğinde katlar arasında geçiş yapmak istemeyebilir. Ayrıca evde birkaç kedi olduğu durumlarda kedilerden birisi tuvalet kabını kullandığında diğer kedi bunu kullanmak istemeyebilir.

Ev içerisinde, özellikle de büyük evlerde tek bir noktaya değil, kedilerin rahat ulaşabileceği birkaç noktaya tuvalet kabı koymak doğru olacaktır. Eğer evde birden fazla kediniz varsa en azından kedi sayısı kadar tuvalet kabı bulundurmanız eve işeme gibi olumsuz davranışların ortaya çıkmasını engelleyecektir.

Eğer kediniz çeşitli sebeplere bağlı olarak tuvalet kabı dışına işiyorsa; asla onu cezalandırmamalısınız. Bu sorunun devamına ve hatta daha fazla şiddetlenmesine sebep olur.

3. Kedinizin Sevmediği Tuvalet Kabı veya Kum

Kedilerin temiz, titiz ve seçici canlılar olduğunu bilmek gerekir. Tuvalet kabı içinde aynı durum geçerlidir. Piyasada açık, kapalı, otomatik gibi seçeneklerde, binlerce farklı tuvalet kabı bulunmaktadır. Bu kapların her birisi, her kedi için uygun olmayabilir. Kediniz eğer rahat bir şekilde işini yapamıyorsa, farklı koku gibi durumlar varsa, kapağını rahat açamıyorsa ve buna benzer nedenler ile tuvalet kabını sevmemiş olabilir.

Aynı durum kedi kumu içinde geçerlidir. Silika, bentonit gibi birçok farklı kedi kumu seçeneği vardır. Ayrıca topaklanan, kalın taneli, ince taneli, kokulu gibi çeşitleri görmeniz mümkündür. Kum tamamen sağlıklı ve uygun olsa bile kedinizin hoşuna gitmemiş olabilir.

Kısacası kediler bazen tuvalet kabı ve kullanılan kum konusunda seçici olabilmektedir. Eğer bir sorun varsa ve nedenini bulamadıysanız öncelikle kumu değiştirmeyi deneyin, eğer denediğiniz kumlar ile bir netice alamadıysanız, tuvalet kabını değiştirerek deneme yapabilirsiniz.

Kedi kumları arasında, kedinizin hangisini daha çok sevdiğini belirlemek için yan yana farklı kumları koyabilirsiniz. Kedinizin hangisini tercih ettiğini fark edeceksiniz.

4. Tuvalet Kabının Kirli Olması

Kediler kirli olan tuvalet kaplarını kullanmak istemezler. Eğer tuvalet kabına gittiğinde kirli, kokulu ve hoş olmayan bir tablo ile karşılaştıysa oraya işemekten veya dışkısını yapmaktan vazgeçmiş olabilir. Bu durumda tercihini evdeki farklı bir alandan yana kullanacaktır. Eğer evde birden fazla kedi varsa, diğer kedinin pisliğinin kokusunu duyması da onu vazgeçirebilir.

Kedi tuvalet kapları sık sık kontrol edilmeli ve içerisinde bir pislik görüldüğünde hemen uzaklaştırılmalıdır. Aynı zamanda düzenli aralıklar ile bu tuvalet kapları mutlaka yıkanmalı ve temizlenmelidir.

5. Stres ve Strese Neden Olan Faktörler

Kedilerde strese neden olabilecek tüm faktörlere bağlı olarak eve işeme sorunu görmeniz mümkündür. Eve yeni bir birey gelmesi ve sahibinin çocuğunun olması, farklı bir eve geçmesi, evdeki bir bireyin evden ayrılması, aşırı gürültü, aşırı karanlık veya aydınlık ortam, kendini güvensiz hissetmesi, cezalandırma stres nedenlerinden sadece birkaçıdır.

Hem eve işeme sorunu hem de diğer birçok sorun stresten kaynaklı olabilir veya stres bunu tetikliyor olabilir. Kedinizin her zaman rahat ve stressiz olması gerekmektedir. Büyük değişikliklerde ise zamanla alıştırmak daha doğru olacaktır.

Kedinin Eve İşemesini Nasıl Engellersiniz?

Öncelikli olarak kediler farklı yerlere işemeye alıştıklarında bu sorunun çözümü çok kolay değildir ve sabır gerektirir. Çünkü sürekli olarak o bölgeye işeme isteği oluşacaktır ve orayı kullanacaktır. Aşağıda çözümler ile ilgili bazı öneriler vereceğiz. Fakat öncesinde veteriner hekime muayene yaptırdığınızı ve herhangi bir sağlık sorunundan kaynaklı olmadığını varsayıyoruz.

  • Tuvalet kaplarını kedilerin rahatlıkla ulaşabileceği bir yere koyun ve onu çekici hale getirin.
  • Tuvalet kabının içerine yeterli miktarda kum koyun ve temizliğine dikkat edin.
  • Önceden kirlenmiş olan alanları çok iyi şekilde temizleyin. Eğer kediniz oradan koku alırsa, tekrar oraya işeyebilir. Bu nedenle bir süre o bölgeden uzak tutmakta mantıklı olabilir.
  • Kedinizin işediği yeri ödül ve yemek ile ilişkilendirin. Örnek olarak yatağa işiyorsa yatakta ona özel ikramlarda bulunun. Oranın tuvalet değil, özel yemek alanı olduğunu benimsesin.
  • Ve en önemlisi sabırlı olun, asla cezalandırma yöntemlerine başvurmayın.

Biliyoruz bu sorun oldukça ciddi bir sorun ve kedi sahiplerinin istemedikleri bir tablo oluşturuyor. Fakat doğru yöntemler ve sabır ile beraber sorunu kısa sürede çözebilirsiniz. Veteriner hekimlerden profesyonel destek almanızda olumlu olacaktır. Bu konudaki tecrübelerinizi ise aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Önerdiğimiz Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu