Kedi Kumu Kullanımının Püf Noktaları Nelerdir?

Evlerde evcil hayvan beslemek aile bireylerine çeşitli sorumluluklar yükler. Köpek sahiplenen kişiler dostlarının tuvalet ihtiyaçlarını karşılamak için günde en az 2-3 defa uzun yürüyüşler yaparlarken söz konusu kediler olduğunda dışarı çıkma gereksinimi yerini kedi tuvaleti ve kedi kumu temizliğine bırakır. Kedi kumu çeşitleri sayesinde kediler tuvalet ihtiyaçlarını içgüdülerine uygun olarak karşılayabilirler. Kedilerin kullanımına sunulan çeşitli kedi kumu çeşitleri bulunur ve kedi besleyenler dostlarının ihtiyaçları doğrultusunda en uygun tercihi yaparak onlara konforlu, konforlu olduğu kadar da sağlıklı bir deneyim yaşatabilirler. Yine de önemli olan tercih edilen kedi kumu çeşidinden bağımsız olarak kedi kumlarının doğru kullanılmasıdır. Kedi kumları doğru seçilmediğinde ya da ideal şekilde kullanılmadığında hem kedilerin hem de aile bireylerinin sağlığı için risk oluşturabilir. Bu içeriğimizde kedi kumu kullanımı hakkında püf noktaları bulabilirsiniz.

Kedi Kumu Nasıl Kullanılır?

Kedi kumu çeşitleri doğrultusunda kedi kumu kullanımı farklılık gösterebilir. Örneğin kristalli yapıya sahip silika kumların haftalık periyotlarla tamamen değiştirilmesi gerekirken topaklanan kumların her gün en az iki kere temizlenmesi ve her 15 günde bir tüm kumun değiştirilmesi gerekir. Kum çeşidine göre kullanım gereksinimleri değişebilse de değişmeyen kural kedi tuvaletlerinin mümkün olan her an en temiz şeklinde kalmasının sağlanmasıdır.

Kediler idrar ve dışkılarını yaptıktan sonra kedi tuvaletlerinde bakteri oluşumu meydana gelir ve bakteri oluşumunu engellemek adına düzenli temizlik yapılmadığında antibakteriyel özellikteki kumların etkisi azalır. Bu nedenle kedi kumu kullanımı söz konusu olduğunda öncelik her zaman temizlik olmalıdır. Kedi kumu kullanımı ile ilgili göz önünde bulundurulması gereken bir diğer önemli konu da kedi tuvaleti seçimidir. Kedi tuvaleti seçimi yapılırken kedilerin boyutları, yaşam evresi ve karakteri göz önünde bulundurulmalıdır. Yaşlı kedilerin konforlarını artıracak şekilde yüksekliği az olan modellerin tercih edilmesi gerekirken hareketli ve çok eşeleyen kediler için kapalı kedi tuvaletleri daha doğru tercihler olarak ön plana çıkacaktır.

Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?

Doğru ürünlerle kaliteli kedi kumu temizliğinin oldukça kolay ve hızlı yapılabileceği ifade edilebilir. Kum temizliği sırasında tercih edilen kum türü belirleyicidir. Söz konusu bentonit kedi kumları olduğunda kum küreği, kedi kumu torbası gibi ürünler kullanım kolaylığı sağlar. Kedi kumu temizlenirken kum küreği ile tuvaletteki kum elekten geçirilir. Eleğin üzerinde kalan topaklaşmış kısımlar ayıklanır ve çöpe atılır. Geriye kalan kumlar tazeliğini korur ve kedi tarafından sorunsuz şekilde kullanılmaya devam edilebilir. Eksilen kısım ise yeni, kullanılmamış kum eklenerek tamamlanır. Silika kum çeşitlerinde ise kullanım süreçleri farklılaşır. Silikaların yapısı gereği topaklanma olmadığı ve idrar zeminde toplandığı için her hafta kum değişimi gerçekleşmelidir. Böylece kedilerin tuvaletlerini hijyenik ortamda yapmaları sağlanabilir. Yine de dışkıların düzenli olarak toplanması gerektiği unutulmamalıdır.

Kedi Kumu Ne Zaman Değiştirilir?

Kaliteli kedi kumu ürünlerinden maksimum faydayı sağlamak ve kedilerin sağlığı ile konforunu sürekli kılmak adına kedi kumlarının düzenli olarak temizlenmesine ek olarak değiştirilmeleri önerilmektedir. Bu sorunun yanıtı tercih edilen kedi kumu çeşidine göre değişebilir. Az önce de belirttiğimiz gibi topaklanan kedi kumlarının yaklaşık her iki haftada bir, silika kumların ise haftalık olarak tamamen değiştirilmeleri gerekir. Bu süreler ideal süreleri yansıtmaktadır. Tuvaletlerde ağır bir koku olması halinde ya da dışkılama ve idrar yapma alışkanlıkları değiştiğinde kum değiştirme süreleri de ihtiyaçlar doğrultusunda farklılaşabilir.

Kaliteli Kedi Kumları Tek Tık Uzağınızda!

Petlebi.com adresinde en kaliteli kedi kumu çeşitlerine saniyeler içerisinde ulaşabilirsiniz. Dostunuzun tercihleri ve beklentileriniz doğrultusunda kokulu veya kokusuz kedi kumu çeşitleri arasından seçim yapabilirsiniz. Kedi ana kategorisinde yer alan kedi kumları ve kedi tuvaletleri alt başlığından seçimlerinizi özelleştirebilir, filtreleme seçeneklerini kullanarak ihtiyaçlarınıza en uygun alternatifin siparişini verebilirsiniz. %100 orijinal ürün garantisinden yararlanarak siz de Petlebi.com’un avantajlarını deneyimleyebilir, ürünlerin gerçek kullanıcılar tarafından yapılan yorumlarını değerlendirebilirsiniz. Kedi kumlarına ek olarak kedi tuvaleti, kedi kumu küreği, kedi kumu koku giderici ürünleri de eş zamanlı inceleyerek kendi konforunuzu da yükseltecek ürünleri keşfedebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu