Sultan Papağanlarında İshal Nedenleri ve Tedavisi

Sultan papağanlarında ishal sık görülen problemlerden birisidir. Diğer hayvanlardaki gibi sultan papağanlarında da ishalin birçok sebebi vardır. İshal durumunu anlamak için papağanın dışkısını ara ara kontrol etmek ve farklılıkları gözlemlemek gerekir. Eğer bir farklılık söz konusu ise bu muhtemel bir sorunun veya hastalığın habercisidir. İshal bazen çok basit nedenlerden kaynaklı olabilir. Bazense ciddi sağlık sorunlarının habercisidir.

Eğer sultan papağanının dışkısında bir değişiklik tespit ettiyseniz ve ishal durumu belirlediyseniz yolunda gitmeyen, sıkıntı oluşturan bir durum var demektir. Fakat böyle durumlarda hemen endişelenmek doğru değildir. Değişiklik sadece dışkıda mı meydana gelmiş yoksa farklı değişikliklerde var mı buna bakmak doğru olacaktır. Sadece dışkıda meydana gelen değişiklikler genellikle basit nedenlerden kaynaklıdır. Fakat bunun dışında halsizlik, iştahsızlık, tüylerde kabarma gibi farklı belirtilerde görüyorsanız durum daha ciddi olabilir. Böyle durumlarda dikkatli olmak gerekir.

Sultan Papağanlarında İshal Nedenleri

  • Yem ve mama değişikliği, bozulmuş gıdaların verilmesi, yanlış beslenme programı ishalin en önemli sebebi olarak sayılabilir.
  • Önemli nedenlerden biriside hijyen koşullarıdır. Papağanlarının kafesleri sürekli temiz olmalı ve temiz su barındırmalıdır. Eğer hijyen konusunda eksiklikler varsa ve sürekli olarak temiz su sağlanamıyorsa bu ishale neden olabilir.
  • Çeşitli stres faktörleri ishalin en büyük sebeplerinden birisidir. Bu stres faktörlerine örnek olarak birçok durum sayılabilir. Fakat genellikle yer değişikliği, sahip değişikliği, kafes değişikliği, evde yalnız kalma durumu, kafeste herhangi bir oyuncağın olmaması öncelikli olarak sayılabilir.
  • Korku yine önemli nedenler arasında yer alır. Korku ile stresi aslında aynı başlık altında değerlendirebiliriz.
  • Rüzgar kuşları ciddi anlamda etkilemektedir. Rüzgar alan bir alanda kuşunuzu tutarsanız diğer sorunlar ile ishal görmeniz muhtemeldir.
  • Çeşitli enfeksiyöz hastalıklar ishale neden olabilir. Özellikle sindirim sistemini etkileyen enfeksiyonlar ishale neden olabilmektedir.
  • Farklı sistemik hastalıklar (böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları gibi) diğer belirtiler ile beraber ishalde yapabilmektedir.

Sultan Papağanlarında İshal Tedavisi

Öncelikli olarak nedeni belirlemek ve ishale neden olan faktörü ortadan kaldırmak gerekir. Genellikle beslenme kaynaklı ishaller gördüğümüzden dolayı beslenmeye doğru şekilde devam etmek önemlidir. Kuşun ihtiyacı olan protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralleri içeren yemlerin kullanılması ve veteriner hekim tavsiyesi ile uygun ek besinlerin verilmesi gerekmektedir. Bu konuya dikkat etmek, her şeyi besin olarak vermemek ve taze besinler ile beslemek önemlidir.

Diğer önemli bir nokta hijyendir. Sık sık kafesler temizlenmeli, eğer mümkünse kuşunuzun suyu her gün yenilenmelidir. Kafes altında çok dışkı birikmemesi gerekir.

Eğer stres kaynaklı bir ishal söz konusu ise strese neden olan faktörleri ortadan kaldırmak gerekmektedir. Kafes içerisinde yeterince oyuncak olması yine dikkat etmeniz gereken bir konudur.

Basit ishal durumlarda veteriner hekim pirinç lapası veya patates önerebilir. Eğer veteriner hekiminiz böyle bir öneride bulunduysa dikkate almak ve uygulamak iyi olacaktır.

Enfeksiyon ve hastalık kaynaklı ishallerde çeşitli tedavi yöntemleri uygulanır. Bu tedavi yöntemine hastalığa göre karar verilir. Enfeksiyöz hastalıklarda veteriner hekim önerisi ile uygun antibiyotik kullanımı gerekebilmektedir. Ayrıca destekleyici olarak çeşitli vitamin solüsyonları verilebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu