VetBilgi

Kedilerde Kanlı İdrarın Nedenleri


Kedilerde Kanlı İdrarın Nedenleri

Kanlı idrar tüm canlılarda olduğu gibi kedilerde de başta boşaltım sistemi olmak üzere çeşitli sistemlerdeki bir sorunun habercisidir. İdrar rengindeki değişim ve bu değişimin hayvan sahibi tarafından tespit edilmesi bir hastalığın veya problemin erken tanısı açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle idrarın normal rengini bilmek ve değişimini tespit etmek önemli bir noktadır. Kediler idrarlarını kuma yaptıklarından bazen değişimi tespit etmek zor olabilir ama takip ile değişimi fark edebilirsiniz.

Kedilerde Kanlı İdrarın Nedenleri

 • Kanlı idrarın en önemli nedeni boşaltım sistemi organlarda (böbrek, idrar kesesi, üreter, üretra) yer alan taşlardır. Bu organlarda yer alan taşlar ve kristalize oluşumlar kanlı bir idrara sebebiyet verebilir.
 • Kanlı idrar yine başta idrar kesesi olmak üzere boşaltım sistemi organlarının enfeksiyonlarında da görülür.
 • Boşaltım sistemi organlarındaki tümörler ve yine TVT adını verdiğimiz tümör kanlı bir idrara sebebiyet verebilir.
 • Erkek kedilerde prostat problemleri kanlı işemeye neden olabilmektedir.
 • Dişi kedilerde rahim iltihaplanması kanlı bir idrara neden olabilir.
 • Travmalara bağlı çeşitli yaralanmalarda idrarda kan görülmesine sebep olur.

Kedilerde kanlı idrarın başlıca nedenleri bunlardır. Bunlar dışında çeşitli nedenlere bağlı olarak idrarda kan görülebilir.

İdrarda Kan Olduğunu Nasıl Anlarım?

Kedinizin normal idrarı hafif sarımsı renktedir. Kanlı idrar olduğunda bu renk kırmızımsı bir renge dönüşür ve bunu rahatlıkla anlarsınız. Özellikle beyaz kum kullanıyorsanız normalde kedinizin idrar yaptığı yer hafif sarımsı renkte olur, kanlı idrar durumunda bu kısım kırmızımsı bir renk alır.

Neler Yapılmalıdır?

Kedinizin kanlı bir şekilde idrar yapması ciddi bir durumdur. Bu durumu gördüğünüz anda en kısa sürede bir veteriner hekime başvuru yapmanız iyi olacaktır. Yapılacak genel muayene ve bazı tanı teknikleri ile bu kanlı idrarın sebebi belirlenir. Veteriner hekiminiz sebebini belirledikten sonra tedavi konusunda en uygun seçeneği size sunacaktır. Tedavi medikal yöntemler ile veya operasyon ile olabilir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Azra dedi ki:

  Ben kediyi dün sahiplendim. Şimdi çişini yaparken canı yanar gibi miyavlıyor ve çişi kırmızımsı bir renkte. Eğer veterinere götürmem gerekiyorsa veterinerin fiyatlarını ödeyebilecek maddi durumum yok. Acaba kaç para isterler? Lütfen yardım edin.

 2. Selanikli dedi ki:

  Kedinizde hala rahatsızlık devam ediyorsa devletin kurmuş olduğu ücretsiz veterinerler var oralara götürebilirsin. Normal veterinerlerdede fiyat 50 ile 150 TL arası değişir hastalığın ne olduğuna bağlı olarak. Benim kedimde prostat hastalığı vardı. Zorlanarak 1-2 damla kanlı idrar çıkartıyordu. 4 gün düzenli olarak götürdük. İdrar kesesini boşaltmak için fiyatta her gün değişiklik gösterdi. İnşallah bulduğunuz kedi sağlığına kavuşmuştur. Rahatsızlığı devam ediyorsa acil şifalar dilerim, geçmiş olsun…

  1. Gül dedi ki:

   Yavru kediyi annesi bırakmış, kendim bakmaya çalışıyorum ama kabızlık çekiyor. Nasıl çözeceğiz bu problemi? İdrarını yaptırabiliyorum ama çatlayacak zavallı, zeytin yağı verdim fayda sağlamadı.

 3. Azra dedi ki:

  Benim kedim dişi ve idrarından durmadan kan geliyor ve daha sonra kustu. En son olarak ta yarım parmak boyutunda bir yavru düşürdü. Tabi bu yavru haliyle ölüydü. Fakat kan gelmeye hala aralıksız devam ediyor. Bu konuda ne yapabilirim?

 4. Eda dedi ki:

  Azra hanım bu yazıyı ne zaman yazdınız bilmiyorum ama çocuğunuzun başına böyle bir şey gelse önce sağa sola mı sorarsınız yoksa kaptığınız gibi doktora mı götürürsünüz. Yapmayın Allah aşkına. Yapabileceğiniz tek şey işin ehli bir veterinere götürmek. Umarım kediniz iyileşmiştir.

 5. Nur dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar, bundan bir ay önce kedim çiş yapamıyor diye hastaneye gittik, tedavi gördü. Yaklaşık 1 hafta 10 gün kadar sonda takıldı 7 gün kaldı her gün sabah akşam lavaj yapılıyordu. Taburcu olduk eve geldik aradan 2 hafta geçti. Şuan yine kanlı işemeye başladı sebebi nedir acaba?

  1. Hüseyin Özeren dedi ki:

   Merhaba, maalesef kedilerde idrar yolları problemleri çok fazla tekrar edebilmektedir. Üzülerek belirtmem gerekir ki, tedavi olduğunda tekrarlama şansı yine yüksek olacaktır.

 6. Fatmanur dedi ki:

  Merhaba, kedimin tırnağını kesmek isterken tırnağı kanadı. Evde batikon olmadığı için kolonya ile müdahale ettim, şu an bir şey gözükmüyor. Ters bir durum çıkar mı acaba, veterinere götürmem gerekiyor mu?

 7. Filiz dedi ki:

  Merhaba, benim 9 yaşında kısır erkek kedimi idrar yapamadığı için veterinere götürdüm. Sonda ile açıldı ve idrarı kanlıydı. Antibiyotik ve serum ile tedaviyle başladık. Serum aldığında biraz bir şeyler yiyor ama hala iyi değil. Tedaviyle devam etmemize rağmen, su içmiyor, vücut ısısı da düşük. Başka ne yapabilirim?

BİR YORUM YAZ