2019 Kedi Muayene ve Aşı Ücretleri

Kedisi olanların en çok merak ettiği konulardan birisi, güncel veteriner hekim muayene ve uygulama fiyatları olmaktadır. Veteriner hekimlerin muayene ücretlerini ve kediler üzerinde yapılacak tüm sağlık uygulamalarını her ilin VHO (Veteriner Hekimler Odası) belirlemektedir. Odanın belirlediği bu fiyatları veteriner hekimler ve tüm evcil hayvan sağlık kuruluşları uygulamaktadır.

Tabi ki kedi muayene ücretleri ve kedi aşı fiyatları her ilde farklılık gösterebilir. Bunu etkileyen birçok husus vardır. Kedinizi muayene ettirmeden ve aşı yaptırmadan önce bu fiyatlara göz gezdirerek aşağı yukarı bir fikir sahibi olabilirsiniz. Amacımız sizlere her konuda yardımcı olmaktır. Eğer ücretini merak ettiğiniz başka bir uygulama var ise (Örneğin; bir ameliyat ücretini merak ediyorsanız.) aşağıdaki yorum bölümüne detaylarını yazarsanız yardımcı olmaya çalışırız.

Kedi Muayene Uygulamaları

Genel olarak kedilerde iki farklı muayene türü olduğunu söyleyebiliriz. İlk olarak rutin muayeneden bahsedebiliriz. Buradaki muayene herhangi bir sağlık sorunu görmediğiniz halde, rutin olarak kontrol ettirmeniz anlamına gelmektedir. Bu muayenelerde genellikle sorun tespit edilmese de, bazen bazı hastalıkların erken tanısı konulabilir. Bu anlamda oldukça önemlidir. Kedinizin yaşına ve genel durumuna göre veteriner hekiminiz ile konuşarak rutin bir muayene takvimi belirleyebilirsiniz.

Bir diğeri ise bir sağlık sorunu gördüğünüzde veteriner hekim tarafından yapılan muayenedir. Burada öncelikli olarak bir genel muayene yapılır. Burada vücut ısısı, lenf yumrularının durumu, kalp atış hızı, solunum hızı, nabız sayısı, tansiyon gibi genel duruma dair ışık tutacak değerlere bakılır. Ayrıca soruna yönelik olarak özel muayene teknikleri kullanılır. Burada sorun olan bölgenin muayenesi söz konusudur. Örnek vermek gerekirse bir topallama varsa topallamaya neden olan nedeni belirlemek için bir ortopedik muayene yapılır.

Kedi Muayene Ücretleri

Dediğimiz gibi muayene ücretlerini o ilin Veteriner Hekimler Odası belirlemiştir. Biz burada genellikle ziyaretçilerimiz İstanbul’da olduğu için ve sorular genellikle İstanbul ile alakalı olarak sorulduğu için burası için bu ücretleri vereceğiz.

  • Genel Muayene Ücreti: 125 TL
  • Kontrol Muayenesi Ücreti: 65 TL
  • Acil Durum Muayenesi Ücreti: 150 TL
  • Çalışma Saatleri Dışında Muayene Ücreti: 175 TL
  • Doktor Veteriner Hekim Muayenesi: 190 TL
  • Klinik Dışında Muayene Ücreti: 20 TL (Her 1 KM İçin)
  • Evde Muayene Ücreti: 165 TL + Yol Ücreti

Kedilerde muayene ücretleri yukarıda belirttiğimiz gibidir. Bunlar asgari fiyatlardır. Veteriner kliniğine ve hayvan hastanesine göre fiyatlarda artış söz konusu olabilmektedir.

Kedilerde Aşının Önemi

Kedilerde daha doğrusu tüm canlılarda aşının ne kadar önemli olduğunu sürekli olarak vurgulamaktayız. Aşılar hastalıklardan korunmak için en önemli ve en kritik faktörlerden birisidir. Hatta en önemlisidir. Bu nedenle kedilerimizin aşılarını mutlaka düzenli olarak yaptırmalıyız. Bununla ilgili olarak yapılan yüzlerce bilimsel çalışma vardır ve yapılan tüm çalışmalarda aşının önemi ortaya konmuştur.

Kedi Aşı Ücretleri

Kedilerde yapılan aşıya göre ücretlerde farklılıklar olabilmektedir. Aşağıda aşı uygulamalarını ve ücretlerini sizler ile paylaşıyoruz.

Kedilerde Karma Aşı Ücretleri

Kedilerdeki en önemli aşıdır diyebilirim. Kedinizi oldukça önemli olan birkaç bulaşıcı hastalığa karşı korumanıza yardımcı olur. Kedi karma aşı ücretleri İstanbul için 95 TL‘dir. Bu rakam asgari rakamdır.

Kedilerde Kuduz Aşısı Ücretleri

Kuduz hastalığının ne kadar önemli olduğunu herhalde bilmeyen yoktur. Kedilerde kuduz hastalığına karşı korumanın en önemli yolu kesinlikle aşılamadır. Kuduz aşısının ücreti ise 80 TL‘dir.

Diğer Kedi Aşıları ve Ücretleri

  • FIV Aşısı: 120 TL
  • FeLV Aşısı: 95 TL

Kedi İç ve Dış Parazit Ücretleri

Kedilerde aşılar dışında iç ve dış parazit uygulamaları da düzenli olarak yapılmalıdır. Kedilerde yapılan bu uygulamalar hem kedinizin sağlığı için hem de kendi sağlığını için oldukça önemlidir. İç parazit uygulama fiyatları 45-65 TL arasında, dış parazit uygulama ücretleri ise 30-45 TL arasında değişmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu