Kedilerde Potasyum Eksikliği ve Potasyum İçeren Besinler

Kediler için oldukça önemli olan minerallerden birisi de potasyumdur. Kedilerde potasyum eksikliği durumda ciddi sağlık sorunları karşımıza çıkabilir. Doğal mineraller sadece kendi sağlığımızı değil, kedilerimizin sağlığını da korumak ve iyi durumda tutmak için oldukça önemlidir. Potasyum, doğal olarak çok çeşitli yiyeceklerde bulunur ve kedilerimize dengeli bir sağlamak için genellikle mamaların içeriğine eklenir. Potasyum, hücrelerin düzgün çalışmasını sağlamak ve kalp, sinirler ve kaslar gibi hayati dokuların çalışmasına yardımcı olmak için çok önemlidir. Kedilerde potasyum eksikliği durumunda tüm bu sistemlerde aksamalar karşımıza çıkabilir.

Kedilerin Günlük Ne Kadar Potasyuma İhtiyacı Vardır?

Kanda yüksek veya düşük potasyum seviyelerinin tespit edilmesi kedi sahipleri açısından bir endişe kaynağı olabilir. Bir kedinin normal kan potasyum seviyeleri 3,8 mEq/L ila 5,5 mEq/L arasındadır. Normal potasyum değeri bu seviyeler arasında değişiklik gösterir. Kediler için ihtiyaç duyulan günlük potasyum miktarı ise 330 miligramdır. Kedileri çok fazla veya çok az miktarda, belirli minerallerle beslemek ciddi problemlere ve sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kedilerde Düşük Kan Potasyum Seviyesi

Kandaki düşük potasyum seviyeleri için kullanılan tıbbi terim hipokalemidir. Kedilerde potasyum eksikliği yani hipokalemi, potasyum kan konsantrasyonu çok düşük olduğunda ve sinirlerin, kasların normal işlevini bozduğunda meydana gelir.

Potasyum, kedilerinin normal yaşamlarını devam ettirebilmeleri için oldukça önemlidir. Hipokalemi durumunun, hasta olan veya şiddetli sıvı kaybı olan kedilerde ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. Kronik böbrek yetmezliği, şiddetli kusma ve hipertiroidizm, kedilerde hipokaleminin en yaygın kök nedenleri arasındadır. Daha şiddetli hipokalemi vakaları, aşırı kas zayıflığına ve vücutta işlev bozukluklarına neden olabilir. Hipokalemi, felce, kalp ve solunum fonksiyonlarında bozulmalara bile neden olabilir.

Kedilerde Düşük Kan Potasyum Seviyesi Belirtileri

Potasyum seviyesi düşük olan her kedi semptom göstermez. Yine de, kedinizi izlemek ve anormal davranışları tespit etmeye çalışmak her zaman sizlere yardımcı olacaktır.

Kedilerde potasyum eksikliğinde düşük potasyum ile ilişkili en yaygın belirtiler aşağıdaki gibidir.

 • Letarji ve şiddetli uyuşukluk
 • Kusma
 • İshal
 • İştahsızlık
 • Kilo kaybı
 • Kas kütlesi kaybı yani zayıflama
 • Ağrı
 • Ağrı ile ilişkili sesler çıkarma
 • Ayakta durma veya yürüme zorluğu
 • Vücut ısısını koruyamama
 • Felç
 • Ani kalp durması
 • Kalp atışında düzensizlikler
 • Nefes almada zorlanma
 • Yetersiz büyüme
 • Kötü tüy kalitesi
 • Solunum yetmezliği
 • Artan su tüketimi ve idrara çıkma

Kedilerde Düşük Kan Potasyum Seviyesi Nedenleri

Kedilerde potasyum eksikliğine neden olabilecek çeşitli faktörler vardır. Bir kedinin böbreklerinde sorunlar şekillendiğinde kan için yeterli potasyum sağlanamaz. Böbrek hastalığı en yaygın neden olsa da, diğer bazı faktörlerde potasyum eksikliğinden kısmen sorumlu olabilir.

 • Kronik böbrek hastalığı (Bkz. Kedilerde Akut Böbrek Yetmezliği)
 • Diyabet hastalığı
 • Uzun süreli kusma veya ishal
 • Diyette ciddi potasyum eksikliği
 • Bazı ilaçlar
 • Bazı kanser türleri
 • Baryum zehirlenmesi
 • Bağırsak tıkanıklıkları
 • Uzun süreli anoreksiya veya yetersiz beslenme
 • Yüksek stres veya kaygı gibi güçlü duygusal tepkiler

Kedilerde Potasyum Eksikliği Nasıl Teşhis ve Tedavi Edilir?

Veterineriniz kedinize doğru bir teşhis koyabilmek için bir kan örneği alacak ve bu kan örneğini değerlendirecektir. Kan örneği; tam kan sayımı, biyokimya paneli ve elektrolit değerleri için analiz edilir. Kedinizin tıbbi geçmişini ve ayrıca halihazırda aldığı veya geçmişte almış olduğu ilaçlar hakkında veteriner hekime bilgi vermeye hazır olun. Ek bilgi için idrar veya dışkı örnekleri de alınabilir ve analiz edilebilir.

Potasyum eksikliği olan kedilere çoğu zaman, kan potasyum seviyelerini tekrar normal değerlere oturtmak için potasyum içeren ilaçlar reçete edilir. Bunlar genellikle gıda takviyeleridir. Potasyum seviyesinin normale döndüğünden emin olmak için birkaç kez kontrol ettirmek gerekebilir.

Kedinize henüz teşhis konmadıysa, potasyum seviyelerini yükseltmeye yardımcı olabilecek bazı besin maddeleri vardır. Kedinizin günlük diyetinde herhangi bir büyük değişiklik yapmadan önce veya potasyum alımı konusunda endişeleriniz varsa daima bir veteriner hekime danışın.

Kediler İçin Doğal Potasyum Kaynakları

Kedilerde potasyum eksikliği aslında sık gördüğümüz sağlık sorunlarından birisidir. Aslında bakarsanız düzenli beslenme ile bu sorunun ortaya çıkma ihtimali oldukça düşüktür. Bu nedenle tüm canlılarda olduğu gibi kedilerde de beslenme oldukça önem taşımaktadır.

1. Somon: Somon son derece besleyici bir besindir ve kedilerimizin doyamadığı bir lezzettir. Bu balık, kedinizin şüphesiz minnettar olacağı doğal bir potasyum kaynağıdır. Somon, bol miktarda omega-3 içeren yüksek kaliteli bir proteindir. Bir somon filetosunun yarısı 680 miligramdan fazla potasyum içerir. Unutmayın, günde 330 mg bir kedi için ortalama potasyum gereksinimidir. Bu nedenle kedinize o kadar zengin mamalar verirken aşırıya kaçmamaya dikkat edin ve günlük potasyum gereksinimlerini karşıladığınızdan emin olun.

2. Tavuk: Bir fincan kadar pişmiş ve doğranmış tavuk yaklaşık olarak 312 miligram potasyum içerir. Bu miktar, bir kedinin günlük porsiyonunda ihtiyaç duyduğu potasyum miktarına eşdeğerdir. Tavuk ayrıca vitamin ve çinko açısından da zengindir. Tabii bunun da kediler arasında bir diğer favori lezzet olduğunu unutmamalısınız. Onlara pişmiş tavuk vermeyi planlıyorsanız; onlara asla tavuk kemiği vermeyin ve tavuğun üzerinde baharat olmadığından emin olun. Kemiksiz, tuzsuz ve baharatsız sade tavuk eti idealdir.

3. Kuru Fasulye: Kedinizi düzenli olarak pişmiş fasulye ile beslememelisiniz. Ancak kuru fasulye ara sıra sade olarak pişirilir ve servis edilirse kediler için zengin ve sağlıklı bir potasyum kaynağı olabilir. Beyaz fasulye, sadece yarım fincanda 422 miligramdan fazla potasyum içeren en iyi besin kaynaklarından biridir.

4. Patates: Patatesin hem içerisinde hem de kabuğunda potasyum bulunur. Yıkandığında ve pişirildiğinde yemek için en güvenlidirler. Sadece bir adet büyük boy bir fırınlanmış patates, kabuğuyla birlikte yaklaşık olarak 926 miligram potasyum veya soyulmuşsa 610 miligram potasyum içerir. Kedilerinize biraz tat vermeyi planlıyorsanız, ara sıra sadece birkaç ısırık yeterli olacaktır.

5. Kuzu Eti: Genel olarak yağsız etler, kedileri beslemek için idealdir. Örneğin; kuzu eti çoğu etoburun tadını sevdiği bir şeydir ve 100 gram etin içinde 300 miligramdan fazla potasyum bulunur. Diğer yağsız etler hindi, sığır eti, ördek ve dana eti de aynı şekilde potasyum ve iyi birer protein kaynağıdır.

Bir evcil hayvanın diyetini değiştirirken çok dikkatli olmalısınız. Çünkü ilk etapta neyin dengesizliğe neden olabileceğini asla bilemezsiniz. Burada bahsettiğimiz veya diğer doğal kaynaklardan potasyum takviyesi almak kedilerimize zarar vermez. Yine de, öncesinde bir veteriner hekime danışmak ve fikir almak en doğru olanıdır. Ayrıca kedinizin sağlığında bir sorun olduğundan şüpheleniyorsanız, hemen veterinerinizden randevu alın ve sorunun ne olduğunu anlamak için bazı testler yapmasını sağlayın.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu