Mandaların Sınıflandırılması ve Manda Irkları

Mandalar çok uzun yıllardır; et, süt ve çeki hayvanı olarak kullanılmıştır. Dünya’da önemli bir ekonomik etkinliğe sahip olan mandalar, ülkemizde de çok yoğun olmasa da yetiştirilmektedir. Birçok Dünya ülkesinde manda yetiştiriciliği çeşitli yoğunluklarda yapılmaktadır. Türkçeye giren manda kelimesinin ise Hindistan’da bir coğrafi bölge olan Manda’dan geldiği sanılmaktadır. Ülkemizde manda yetiştiriciliği genellikle mandanın sütünden ve ede edilen süt ürünlerinden yararlanmak içindir.

Mandaların Sınıflandırılması

Mandalar, Afrika yabani mandası ve Asya mandası olarak 2 ana gruba ayrılır. Asya mandaları ise yabani ve evcil olarak 2 sınıfa ayrılmaktadır. Evcil olarak beslenen ve yetiştirilen mandalar Asya mandasıdır. Evcil mandalar; nehir mandası ve bataklık mandası olmak üzere 2’ye ayrılır.

Bataklık Mandası: Bu manda türü genellikle yük mandası olarak kullanılır. Süt üretimi anlamında uygun bir tür değildir. Özellikle Çin ve bazı Asya ülkelerinde yoğundur.

Nehir Mandası: Bu tür et ve süt üretimi için kullanılan türdür. Bu tür Hindistan’dan köken almaktadır.

Manda Irkları

Baladi: Yük taşıma ve süt verimi yönü ile gelişmiş bir ırktır. Güney Mısır bölgesinde yetiştirilir.
Saidi: Buda aynı şekilde yük taşıma ve süt verimi yönü ile gelişmiştir. Kuzey Mısır bölgesinde yetiştirilir.
Kundi: Sütü için yetiştirilen, siyah renkli ve iri bir manda ırkıdır. Hindistan’da yetiştirilir.
Murrah: Yine süt verimi yönü ile gelişmiş bir ırktır. Süt verimi anlamında en gelişmiş ırk diyebiliriz. Özellikle Hindistan’da yoğun olarak yetiştirilir.
Nili Ravi: Süt verim yönlü ırktır.
Pandharpuri: Siyah renkli ve çok uzun boynuzlara sahip, süt verimi yönü ile gelişmiş bir ırktır.
Malaii: Güneydoğu Asya’da yetiştirilen yük amaçlı bir manda ırkıdır. Vücudu gri renkli olup, orak şeklinde, orta uzunlukta boynuzları vardır.

Ülkemizde yetiştirilen mandaların çok büyük kısmı; nehir mandalarının bir alt grubu olan Akdeniz mandalarından köken almaktadır. Bu mandalara Anadolu mandası adı verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu