VetBilgi

Muhabbet Kuşlarında İshal Nedenleri ve TedavisiMuhabbet Kuşlarında İshal Nedenleri ve Tedavisi

Birçok canlıda olduğu gibi muhabbet kuşlarında da ishal oldukça sık görülen sindirim sistemi semptomlarından birisidir. İlk olarak muhabbet kuşlarında ishal nedir? Nasıl anlaşılır? Sorusuna cevap verelim. Muhabbet kuşlarında sıvı bir şekilde dışkı görülmesi direk olarak ishal anlamına gelmez. İshali anlamanın en kolay yolu anüs ve çevresine bulaşmış olan dışkıdır. Tabi ki bununla beraber dışkıda normale göre daha sıvı görünecektir.

Muhabbet Kuşlarında İshal Nedenleri

 • Beslenme ile ilgili ishallere çok sık rastlıyoruz. Normal besinleri dışında bir besin verilmesi, bozuk besinler verilmesi ve muhabbet kuşunun diyetinin bir anda değiştirilmesi en sık belirlenen nedenlerdendir.
 • Suyu ayrı bir başlık altında ele almak istedim. Kirli su en büyük ishal nedenlerindendir. Görünüm olarak su kirli olmayabilir. Fakat mikrobik yük olarak kirli olan sular ishale neden olur.
 • Ortam ısısı ishale neden olabilecek diğer bir etkendir. Hem soğuk, hem de sıcak neden olabilir.
 • Rüzgarda ve hava akımında kalması ishale neden olabilir. Özellikle evde bakılan muhabbet kuşlarında bu durum ile çok karşılaşıyoruz. Evde açılan kapı ve pencereler ister istemez bir hava akımı oluşturuyor. Eğer kuşunuz bu akımın ortasında kalırsa ishal olması muhtemeldir.
 • Bağırsak enfeksiyonları ishallere neden olur.
 • Hormonal bazı bozukluklar yine sebepler arasında sayılabilir.
 • Akut ve kronik böbrek yetmezlikleri muhabbet kuşlarında ishalin önemli nedenlerinden birisidir.
 • Kronik ishal olgularında mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Sindirim sisteminde bulunan tümörler yine ishale neden olur.
 • Yutulan yabancı cisimler nedenler arasındadır.
 • Zehirlenmeler yine ciddi nedenler arasında sayılır. Hem sindirim sistemi aracılığı ile alınan zehirli maddeler hemde solunum veya deri yolu ile alınan zehirli maddeler neden olabilir.
 • Bazı mantar enfeksiyonları yine nedenlerdendir.
 • Stres önemli bir nedendir. Her türlü stres kaynağı kuşlarda ishale sebebiyet verebilir.

Bunlar başlıca nedenlerdir. Tabi ki bunun dışında birçok farklı neden sayılabilir. Detaylı bir muayene ile tam olarak neden belirlenmelidir.

Belirtileri

Yukarıda aslında belirti ile ilgili kısa bir bilgi vermiştik. Anüs çevresindeki dışkı bulaşıklığı en önemli belirtidir. Bunun yanında nedene göre değişmek ile beraber; iştahsızlık, tüylerde kabarıklık, halsizlik, gözlerde yaşarma, burun akıntısı gibi belirtilerde görülebilir.

İshal Tedavisi

İshalin tedavisinde öncelikli olarak nedeni belirlemek çok faydalı olacaktır. Neden belirlendikten sonra tedavi hem daha etkili hem de kolay olacaktır. Bu nedenle ishal olan kuşların mutlaka bir veteriner hekim tarafından muayene edilmesi ve gerekirse yardımcı tanı yöntemleri kullanılarak nedenin belirlenmesi gerekir. Neden belirlendikten sonra tedaviye geçilebilir.

Basit nedenlerden kaynaklı ishaller kendiliğinden geçebilir. Bunun yanında ishalin nedenine göre vitamin ve mineral takviyeleri, antibiyotik tedavisi, spesifik bazı tedaviler ve operasyon gerekebilir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. blank Özalp dedi ki:

  Merhaba benim kuşum yavru, 4-5 aylık; aldığım yere götürdüğümde ishal olduğunu söyledi ve ilaç tavsiye etti. Günlük dediği gibi kullandım ama her geçen gün kötüye gitti. Şimdi ayaklarını kullanamıyor ve kafesinde bir köşeye çekiliyor ve orada bekliyor. Ayaklarını kontrol ettim can var ama kullanmıyor. Acil cevap verirseniz sevinirim, çok üzülüyorum onun için.

  1. blank Serra dedi ki:

   Sizin kuşunuz cereyanda kalmış o yüzden ayaklarını kullanamıyor ve benim kuşumda da öyle olmuştu. Ben bal vermiştim düzenli olarak ve benim kuşum daha hâlâ yaşıyor ama ayaklarını pek fazla kullanamıyor.

   1. blank Adem dedi ki:

    İshal olduğunda bal ve yağlı şeyler verilmez.

 2. blank Fatih dedi ki:

  Özalp bey ayaklarını kullanamıyorsa büyük ihtimal akut böbrek yetmezliği geçirdi. Acil bir veteriner hekime götürün.

 3. blank Ali dedi ki:

  Merhaba, görünümde kuşun hiçbir sağlık problemi gözükmemesine rağmen, kuşun idrar kısmı çok sulu, yeşil kısmı normal, fakat beyaz kısmı çok aşırı sulu olmakla beraber bazende bembeyaz su dışkılıyor. Şu an 1 yaşında doğduğu günden itibaren öyle, çok sayıda ilaç denedim ama sonuç aynı. Bazen aşırı derecede iştahsız oluyor. Bu vücuduna da yansıyor, bazende kilo alma yönünde eğilim gösteriyor. Bunun nedenini bir türlü çözemedim.

 4. blank Fatma dedi ki:

  Ali bey yeşil kısmı normal, beyaz kısmı suluysa o böbrek deniyor veterinere götürdünüz mü hiç? Ona göre antibiyotik tedavisi vermiş olması gerekli.

 5. blank Yasin dedi ki:

  Arkadaşlar benim kuşum zehirli ishal olmuş, nasıl iyileştiririm?

BİR YORUM YAZ