Dişi Köpeklerde Östrus SiklusuDişi Köpeklerde Östrus Siklusu

Dişi köpekler ırk özellikleri ve diğer birçok faktöre bağlı olarak ortalama 6 ay ile 25 ay arasında cinsel olgunluğa ulaşırlar. Cinsel olgunluğa eriştikten sonra yılda 1 veya 2 kez olmak üzere cinsel aktivite gösterirler. Dişi köpeklerde kızgınlık döngüsü ortalama 7 ay olmakla beraber 4 ile 10 ay arasında değişmektedir ve 4 dönemden oluşmaktadır. İsterseniz bu dönemlerden kısa kısa bahsedelim.

Proöstrus Dönemi

Bu dönem dişi köpeklerde cinsel aktivitenin başladığı, çiftleşmeye hazırlık dönemidir. Bu dönemde erkek köpeklere karşı bir ilgi başlar ama çiftleşmeyi kabul etmez. Bu dönemim en önemli özelliği dişi köpeklerde bu dönemde vajinadan kanlı akıntı gelmesidir. Bu dönem kanamanın başlangıcından itibaren ortalama 9 gün sürer. Fakat değişik faktörlere bağlı olarak 3 ile 21 gün arasında değişmektedir.

Östrus Dönemi

Proöstrus döneminden sonra dişi çiftleşmeyi kabul eder ve bu döneme östrus dönemi ismi verilir. Bu dönemde değişik faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterse de ortalama 9 gündür. Bu dönemde dişi köpek bir erkek köpek bularak çiftleşmek ister. Bu dönemde kanlı akıntı genellikle kesilmiştir. Bazen ilk birkaç gününde çok açık renkli bir akıntı görülebilir. Yine yumurtlama da bu dönemin başlangıcından itibaren 5 gün içerisinde görülür.

Diöstrus (Metöstrus) Dönemi

Bu dönem dişi köpeğin çiftleşmeyi tekrar kabul etmemesi ile başlar. Ortalama olarak 60-65 gün sürer. Bazen 90 güne kadar çıkabilmektedir. Dişi köpekler, erkek köpekler için bu dönemde çekicidir ama çiftleşmeyi kabul etmez.

Anöstrus Dönemi

Cinsel dinlenme dönemidir. Irk, çevre, genetik gibi birçok faktöre bağlı olarak 40 ile 280 gün arasında değişir. Ortalama süresi 120 gün civarındadır. Diöstrus döneminden çıkan dişi köpek herhangi bir belirti vermeden bu döneme geçer. Tekrar proöstrus dönemine girene kadar herhangi bir cinsel aktivite gözlenmez.

Özet

Köpeklerde kanama proöstrus döneminde görülür ve ortalama 9 gün sürer. Bu süreç çiftleşmeye hazırlık dönemidir. Bu süreç sonunda östrus dönemi başlar. Bu dönem; dişi köpeğin, erkeği kabul ettiği ve çiftleştiği dönemdir. Daha sonrasında ise herhangi bir cinsel aktivitenin olmadığı diöstrus ve anöstrus dönemine geçilir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ