VetBilgi

Ameraucana Tavuğu Hakkında Bilgi


Ameraucana Tavuğu Hakkında Bilgi

Kökeni Amerika olan bu ameraucana tavuğunun en önemli özelliklerinden birisi yumurta rengidir. Yumurtaları açık mavi renkte olmaktadır ve bu özellikleri sebebi ile ilgili çekmektedir. Bu anlamda yine mavi renkte yumurtalara sahip olan araucana tavuklarına benzemektedir. Bu iki ırkı birbirinden ayıran en önemli özellikleri; araucana ırkında kuyruk bulunmamaktadır, ameraucana ırkı ise kuyruklara sahiptir.

Ameraucana ırkı 1970’li yıllarda Amerika’da geliştirilmiş bir tavuk ırkıdır. Bu ırk aslında araucana ırkından köken almaktadır. Bilindiği gibi araucana tavuklarının yumurtaları mavi ve yeşil kabuklara sahipti, bu özelliği korumak ve koruma altına altına almak için ameraucana geliştirildi. Aynı zamanda araucana ırkında yer alan bazı genetik olumsuzluklar ortadan kaldırıldı. Bu ırkın ismi “Amerika” ve “Araucana” isimlerinden köken almaktadır. Bu isimlerin birleşmesi ile adına “Ameraucana” denilmiştir.

Resim: Ameraucana tavuğuna ait olan yumurtalar.

Ameraucana ırkı; siyah, mavi, mavi buğday, kahverengi kırmızı, tutkal, gümüş, buğday ve beyaz renklerde olabilmektedir. Kuyruklu, külçeli ve sakallıdır. Bu özellikleri ile araucana ırkından ayrılmaktadır. Bu ırkın yetişkin horozları ortalama 2,5-2,9 kg, tavukları ise 2-2,5 kg ağırlığa sahiptir. Bir yıl içerisindeki yaklaşık olarak 170-200 adet yumurta verir.

Ameraucana cinslerinin yetişkinleri genel özelliklerine bakarak ortalama olarak 150-200 TL’ye satılmaktadır. Yumurta satış fiyatları ise 10-15 TL civarındadır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Kâzım dedi ki:

  Ameraucana cinsi tavuk satmak isteyenler 05308640731 telefondan bana ulaşırsa sevinirim.

 2. Arif dedi ki:

  Bana çok miktarda yumurta veya civciv lazım.

  1. Furkan dedi ki:

   Elimizde günlük taze mavi ve yeşil yumurta vardır. Detaylı bilgi için arayabilirsiniz.

 3. Süleyman dedi ki:

  Yeşil yumurta ve mavi yumurta bulunur. Yer olarak Antalya’da bulunmaktayım.

 4. Mustafa Kutlu dedi ki:

  Mavi yumurta satışlarımız başlamıştır. Yer Antalya’nın Kemer ilçesidir.

 5. Fatih dedi ki:

  Elimde 550 adet civciv ve kuluçkalık yumurta var. Almak isteyenler bana ulaşabilir.

BİR YORUM YAZ