Kanatlılarda CRD (Kronik Solunum Sistemi Enfeksiyonu)

CRD, Mycoplasma gallisepticum etkeninin neden olduğu başta solunum sistemi lezyonları ve belirtileri ile seyreden bir hastalıktır. Hemen hemen her yaştaki kanatlılarda görülebilmesine rağmen büyüme dönemindeki kanatlılarda bu enfeksiyon daha fazla görülmektedir. Etken solunum sistemi üzerine etkiler gösterir, fakat hastalık sekonder enfeksiyonlar ile beraber çok daha şiddetli bir şekilde seyredebilir. Sekonder olarak genellikle E.coli enfeksiyonları ile beraber görülür. Bu durumda hastalık daha şiddetli bir seyir almaktadır.

Etken hem lateral hem de vertikal olarak bulaşabilmektedir. Hasta hayvanlar ile temas ve damızlık sürülerde yumurtadan çıkan civcivlere bulaşma olabilmektedir.

Klinik ve Nekropsi Belirtileri

Hastalığın öncelikli olarak belirtileri solunum sistemi ile alakalıdır. Hırıltı, tıksırık, burun akıntısı, öksürük, gözlerde sulanma, tracheal sesler öncelikli olarak ortaya çıkar. Bunlar dışında genel olarak kilo kaybı, yem tüketiminde azalma, verimde düşüklük görülür. Aynı zamanda sekonder enfeksiyonlara bağlı olarak farklı belirtilerde ortaya çıkabilir.

Hindilerde sinusların şişmesi CRD enfeksiyonunun önemli belirtileri arasında yer almaktadır. Sinusların şişmesi ile beraber yüz bölgesinde şişme ve gözlerde kapanma görülür.

Nekropside trachealarda yangı, hava keselerinde yangı ve mukus görülür. Akciğerlerde genellikle yarı katı kıvamda bir eksudat tabakası gözlenir.

Tedavi ve Korunma

Çeşitli ilaçlar ile tedavi sağlanabilir. Özellikle sekonder enfeksiyonlar ile beraber seyreden durumlarda geniş spektrumlu antibiyotiklerin kullanılması avantaj sağlayacaktır.

Korunmada biyogüvenlik önlemleri ve aşılama oldukça önemlidir. Özellikle damızlık kümeslerinde Mycoplasma gallisepticum’dan ari kümesler oluşturmak hastalığın önüne geçilmesi ve yayılmasının önlenmesi açısından önemlidir. Uygun şekilde aşı programları hazırlanıp, uygulanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu