Yorkshire Kanarya ve Özellikleri

Yorkshire kanarya, anavatanı İngiltere olan bir kanarya türüdür. İngiltere’de 1850’li yıllarda melezlenmiş ve üretilmeye başlanmıştır. Şekil ve renk sınıfında yer alan kanarya türlerinden birisidir. Uzun ve ince bir görüntüye sahiptir. Boyu ortalama olarak 17 cm civarındadır. Dik bir duruşa sahiptir. İdeal bir yorkshire kanaryanın, kanatları uçlarda çaprazlaşmış. Boyun kökleri ise çukur değil, dolgundur. Ortalama yaşan süreleri ise 10 yıl civarındadır.

Yorkshire kanarya üretimi oldukça zor olan bir türdür. Bu nedenle yavru almak zordur, bu durum değerini artırır. Şekil bakımından önemli ırklar arasında yer alsada, ses anlamındada iyi bir türdür. Tüy dökümü biraz yoğun olabilir. Bu nedenle beslenmesine özen gösterilmeli ve renklendirici yemler kullanılmalıdır.

Yorkshire Kanarya Kafesi Nasıl Olmalıdır?

Diğer kuş türlerinde olduğu gibi yorkshire kanarya için kafes seçimindede dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. En önemli husulardan birisi kafes büyüklüğüdür. Kafes en az 40x60x40 boyutlarında olmalıdır. Kafesin iç renginin açık mavi veya açık yeşil olması tavsiye edilmektedir. Kafes içerisinde 4 yemlik olmalıdır. Bu yemlikler ayrı ayrı; yem, mama, taş veya kum ve diğer yemler için kullanılır. Kafes içerisinde 2 adet tünek olması idealdir. Bu tüneklerden yukarıdaki esnek köşeleri yuvarlatılmış ve düz, aşağıdaki tünek ise yuvarlak ve sabit tünek olmalıdır.

Beslenme

Beslenmesi diğer kanarya türlerinde olduğu gibidir. Tahıl ağırlıklı kanarya yemleri beslenmesinin temelini oluşturur. Bununla beraber marul, maydanoz, tere, ıspanak, kıvırcık ve havuç gibi sebzeler ara ara verilebilir. Aynı zamanda haftada bir kez mevsime göre meyve verilebilir. Elma, şeftali, portakal, kayısı tercih edilebilecek meyveler arasında yer almaktadır.

Fiyatları özelliklerine ve ırk standartlarına göre 200-1000 TL arasında değişmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu