Kedilerde Aşı SonrasıKedilerde Aşı Sonrası

Evcil dostumuz kedilerin sağlığı açısından aşılar oldukça önemlidir. Hayatı boyunca iyi bir bağışıklık sistemine sahip olmak, hastalık riskini azaltacaktır. Bağışıklık sisteminin oluşmasında aşıların önemi büyüktür. Kedilerde koruyucu sağlık önemlerinden birisi olan aşılar genellikle 6 haftalıktan itibaren başlar ve ilk aylarda biraz yoğun olarak devam eder. Sonrasında ise bazı aşıların yıllık olarak tekrar edilmesi gerekmektedir.

Kedimizin ciddi enfeksiyonlara neden olan bazı hastalıklardan korunmasını sağlamak ve sağlıklı bir yaşam sürmesine katkıda bulunmak için aşıların önemi büyüktür. Yavruluk döneminde başlayan aşı uygulamaları ile anneden gelen bağışıklık azaldığında ekstra bağışıklık aşı ile sağlanmaktadır. Bazı aşı uygulamaları tekrarlı yapılarak koruma oranı artırılmaktadır.

Dediğimiz gibi kedilerde aşı uygulamaları veteriner hekimin tercihine göre değişmek ile beraber genellikle 6-8 haftalıkken başlar. Bu dönemde kedilere karma, lösemi, kuduz ve mantar aşıları yapılabilmektedir. Buradaki tercih bölgenin durumu ve veteriner hekimin kararına bağlıdır. Fakat karma aşının özellikle önemli olduğunu vurgulamamız gerekiyor. Ayrıca kuduz aşısı yasal olarak yapılması gereken bir aşıdır.

Kedilerde aşı sonrasında bazı durumlar görülebilmektedir. Bazen kedi sahipleri endişe edebilirler. Fakat genellikle aşı sonrası görülen bazı durumlar normal karşılanacaktır. Tabi ki aşıya karşı aşırı duyarlılık ve alerjik reaksiyon gibi ciddi durumlarda nadirde olsa söz konusu olabilir.

Kedilerde Aşı Sonrası Dikkat Edilecekler

Öncelikli olarak aşının yapılması ile beraber bağışıklık hemen sağlanmamaktadır. Bazen hasta sahipleri ben aşıyı yaptırdım, dışarı çıkarabilirim veya başka kediler ile temasında sıkıntı olmaz gibi düşüncelere kapılabilir. Bu düşünce yanlıştır. Çünkü aşı yapıldıktan sonra bağışıklığın sağlanması aşıdan aşıya değişmek ile beraber ortalama 7-10 gün sürmektedir. Karma aşı gibi bazı aşılarında ayrıca tekrarlı yapılması gerektiğinden tüm tekrarlar bitmeden tedbirler elden bırakılmamalıdır.

Aşıdan sonra dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise banyo olayıdır. Aşı olduktan sonra en az 3 gün kedinize banyo yaptırmayın. Bu tarz uygulamalar aşının tam olarak bağışıklık sağlamasını engelleyecektir.

Yine dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi özellikle aşıdan sonra beslenmeye özen göstermeniz gerektiğidir. Beslenmeye tüm yaşam boyunca dikkat etmek ve özen göstermek gerekir. Fakat aşıdan sonra bağışıklığın tam olarak oluşabilmesi için beslenme gerçekten önemlidir.

Aşı Sonrası Görülebilecek Durumlar

Bazı kedilerde aşı sonrasında bazı durumlar görülebilmektedir. Bu durumlar genellikle çok fazla önemli olmayan ve normal karşılayabileceğimiz durumlardır. Fakat bazen ciddi durumlar ile karşılaşabiliriz. Bu durumda kesinlikle veteriner hekim kontrolü gerekmektedir.

Hafif Ateş: Aşıdan sonra hafif ateş normal sayılabilen bir durumdur. Tabi ki çok yüksek ateş başka bir problemin habercisi olabilir. Fakat aşıdan sonraki 2 gün boyunca ateşte hafif bir yükselme görülebilmektedir.

Halsizlik: Aşı sonrası kedilerde ilk birkaç gün hafif halsizlik ve yatma isteği görülebilir. Bu normal bir durumdur.

Şişlik ve Beze: Aşı sonrasında aşı yapılan bölgelerde farklı nedenlere bağlı olarak şişlik görülebilir. Aşıdan hemen sonra görülen şişlik aşının henüz vücut tarafından emilmediğini gösterir. Eğer şişlik daha sonra oluşmuş ise enjeksiyon sonrası görülebilen apse meydana gelmiştir. Hafif masajlar ile bu şişlikleri dağıtabilirsiniz.

Aşırı Duyarlılık ve Alerji: Çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Fakat bazen aşı sonrası aşırı duyarlılık reaksiyonları dediğimiz reaksiyonlar meydana gelebilir. Aşı vücut için yabancı bir maddedir. Bazı kedilerde vücut bu yabancı maddeye karşı aşırı bir duyarlılık gösterebilir. Bu genellikle aşı yapıldıktan sonraki 2 saat içerisinde meydana gelir. Aşı sonrası görülebilen en ciddi sorundur. Acil müdahale edilmesi gerekir. Genellikle kafa bölgesinde şişme ve nefes almada zorlanma ile kendisini gösterir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ